Սեպտեմբերի 24-ին հայտնի ջազ-դաշնակահար Տիգրան Համասյանը Լոնդոնի Queen Elizabeth համերգասրահում համերգ կտա աշխարհի լավագույն պերկուսսիոնիստներից մեկի` Տրիլոկ Գուրտուի հետ, հայտնում է Music of Armenia ընկերությունը: Համերգը նվիրված է լինելու Հայաստանի Հանրապետության անկախության 20-ամյակին: Բացի դրանից, Տիգրան Համասյան Սոլո Տրիոն (Տիգրան Համասյան – դաշնամուր, Սամ Մինայե – բաս, Արի Հոենիգ – հարվածայիններ) սեպտեմբերին համերգներ կտա Երևանում, Գյումրիում և Ստեփանակերտում:
1998-ին Երևանյան առաջին ջազ փառատոնում 11-ամյա Տիգրան Համասյանը հայտնություն դարձավ ջազային հանրության համար։
Միայն 2003-ին արժանացել է տարբեր կարգի մրցանակների 5 մրցույթներում, մասնավորապես՝ 3-րդ տեղը Փարիզի ջազ-դաշնակահարների միջազգային մրցույթում, առաջին տեղը Jazz a Juan Revelations-ում, Montreux Jazz Solo Piano Competition-ում, երրորդ տեղը Ջազ-դաշնակահարների մոսկովյան առաջին միջազգային մրցույթում, առաջին տեղը` Մոնակոյի ջազ-դաշնակահարների մրցույթում: 2004-ին լույս է տեսել Տիգրան Համասյանի դեբյուտային ալբոմը` ձայնագրված WORLD PASSION քառյակի հետ: 2008-ին` Նյու Յորք տեղափոխվելուց առաջ, ARATTA REBIRTH խմբի հետ ձայնագրել է “Red Hall” կոչվող ալբոմը: Ներկայում Տիգրան Համասյանը հանդես է գալիս ջազի համաշխարհային աստղերի հետ, գրում և ձայնագրում է նոր ստեղծագործություններ, հրավերներ ստանում աշխարհի լավագույն ջազ փառատոններից և համերգներով հանդես գալիս աշխարհի տարբեր երկրներում:

24 сентября известный джаз-пианист Тигран Амасян в концертном зале Queen Elizabeth в Лондоне выступит с одним из лучших перкуссионистов мира Трилоком Гурту, сообщает Music of Armenia. Концерт будет посвящен 20-летию Независимости Армении. Кроме того, Соло-трио Тигран Амасян (Тигран Амасян – фортепиано, Сам Минайе – бас, Ари Хоениг – ударные) в сентябре выступит в Ереване, Гюмри и Степанакерте.
Тигран Амасян родился в 1987 году в Гюмри. Окончил музыкальную школу имени Микаэла Мирзояна в Ереване, затем поступил в музыкальное училище имени П. И. Чайковского. Чуть позже Амасян переехал в Нью-Йорк.
В 1998 году на Ереванском первом джаз-фестивале 11-летний Тигран Амасян стал открытием для поклонников джаза. Только в 2003 году в пяти различных конкурсах удостоился призов разных категорий, в частности, 3-е место в Международном конкурсе джаз-пианистов в Париже, первое место в Jazz a Juan Revelations, Montreux Jazz Solo Piano Competition, второе – в Московском первом конкурсе джаз-пианистов, первое в Международном конкурсе джаз-пианистов в Монако. В 2004 году был выпущен дебютный альбом Тиграна Амасяна, записанный с квартетом “WORLD PASSION”. В 2008 году с группой “ARATTA REBIRTH” записал альбом “Red Hall”. В настоящее время он выступает с известными мировыми звездами джаза, занимается созданием новых произведений, получает приглашения с лучших мировых джаз-фестивалей и выступает в разных странах мира.