3 Սեպտեմբեր 2011 - 11:30 AMT
«Միհր» թատրոնը մասնակցելու է Լոս Անջելեսում կայացող Կալիֆորնիայի միջազգային թատերական փառատոնին, հայտնում է փառատոնի պաշտոնական կայքը:Փառատոնին «Միհրը» ներկայացնելու է «Կոմիտասի 10 պատվիրանները» և «Գույներ» ներկայացումները: Ինչպես PanARMENIAN.Net ի թղթակցին հայտնեց թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Ցոլակ Մլքե-Գալստյանը, նրանք ամերիկացի հանդիսատեսին ներկայանալու են սեպտեմբերի 8-11-ը:
«Ամեն անգամ ներկայացնելով մի նոր բան, մենք ստեղծում ենք երկխոսություն մարդկանց հետ, որը մեզ տալիս է նոր ստեղծագործական հորիզոններ իսկ նրանց համար` նոր էմոզիաների հորիզոնների բացահայտում: Օրինակ` հանդիսատեսը չգիտի թե ով է Կոմիտաս Վարդապետը, բայց ներկայացման ժամանակ նրանք էմոցիոնալ առումով կարող են լինել նրան մոտ»,- ասաց Մլքե-Գալստյանը: Նա նաև նշում է, որ իր նպատակը ոչ թե հանդիսատեսին դասախոսություն կարդալն է, այլ մարդկանց զգայական աստիճանի հասցնելն է:
«Հանդիսատեսը կտեսնի այն արվեստը, որը ստեղծվել է Հայաստանում, բայց նույն ժամանակ կզգա, որ արվեստը սահման չունի»,- հավելեց ղեկավարը:
Փառատոնը կայանալու է սեպտեմբերի 8-18-ը, մասնակցելու են Հայաստանի, Վրաստանի, Չեխիայի, Լատվիայի, Ռուսաստանի և Միջին Ասիայի տարբեր երկրների թատրոններ և թատերախմբեր:
«Միհր» թատրոնը հիմնվել է 2003-ին Ցոլակ Մլքե-Գալստյանի և նրա քույր Շողակաթ Մլքե-Գալստյանի կողմից: Նրանք աշխատում են Contemporary Dance և պլաստիկ թատրոնի ոճում: Այս տարիներին թատրոնը Եվրոպայում, Ասիայում, ԱՊՀ-ում և ԱՄՆ-ում արժանացել է բազմաթիվ մրցանակների և պատվոգրերի, սակայն ոչ մի անգամ չի դարձել գլխավոր թատերական մրցանակակիր Հայաստանում: Թատրոնի նպատակն է բացահայտել ամեն շարժման փիլիսոփայական գաղափարը` միաձուլելով արվեստը, նկարչությունը, պարը և փիլիսոփայությունը:

Театр “Мигр” примет участие в Международном театральном фестивале в Лос-Анджелесе, сообщает официальный сайт фестиваля.
На фестивале “Мигр” представит спектакли “10 заповедей Комитаса” и “Цвета”. Художественный руководитель театра Цолак Млке-Галстян сказал корреспонденту PanARMENIAN.Net, что перед американским зрителем они выступят 8-11 сентября.
“Представляя каждый раз что-нибудь новое, мы создаем диалог с людьми, дающий нам творческие горизонты, а им новые эмоциональные ощущения. Например, зритель не знает, кто такой Комитас, но во время представления он по эмоциональным ощущениям может сблизиться с ним”, – сказал Млке-Галстян. Он также отметил, что целью спектакля является не прочтение лекции зрителю, а пробуждение в нем чувственного восприятия.
“Зритель увидит искусство, рожденное в Армении, но в то же время почувствует, что оно не знает границ”, – добавил руководитель театра.
В фестивале примут участие театры и театральные труппы из Армении, Грузии, Чехии, Латвии, России и Средней Азии.
Театр “Мигр” основан в 2003 году Цолаком Млке-Галстяном и его сестрой Шогакат Млке-Галстян. Они работают в стиле Contemporary Dance и пластического театра. За эти годы театр удостоился многочисленных премий и грамот в рамках многих театральных фестивалей в Европе, Азии, СНГ и США, однако он ни разу не стал обладателем главной театральной премии на своей родине.