27.07.2000. ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ, ԵՐԵՎԱՆ.Կարս-Թբիլիսի ավտոճանապարհի շինարարությունը չափազանց կարեւոր է Թուրքիայի համար: Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի արտգործնախարար Իսմայիլ Ջեմը` ամփոփելով վրաց իր պաշտոնակից Իրակլի Մենաղարիշվիլու հետ բանակցությունների արդյունքները: Ջեմը ասել է, որ այս ճանապարհը ոչ միայն կկապի Թուրքիան եւ Վրաստանը, այլեւ կմիացնի ողջ Կովկասը Արեւելյան եւ Արեւմտյան Եվրոպայի հետ: Թուրքիայի արտգործնախարարը նշել է, որ իր պետությունը առայժմ չի կարող միջոցներ գտնել 1 մլրդ. 200 մլն. դոլար արժողությամբ այս նախագծի իրականացման համար: Ջեմը ասել է, որ Թուրքիան ի վիճակի չէ ինքնուրույն իրականացնել ավտոճանապարհի շինարարությունը, եւ ընդգծել է, որ Անկարայի եւ Թբիլիսիի համատեղ ջանքերն այս ուղղությամբ շարունակվում են:
Իրակլի Մենաղարիշվիլին ասել է, որ Թուրքիան մեծ դեր է խաղում Վրաստանի` Եվրոպա ինտեգրվելու գործընթացում: Նա ընդգծել է, որ Եվրամիության պաշտոնական թեկնածու անդամ դառնալուց հետո Թուրքիայի դերը էլ ավելի է մեծացել: –0–

27 Июль 2000 - 13:25 AMT
27.07.2000, МЕДИАМАКС, ЕРЕВАН. Строительство автодороги Карс-Тбилиси является очень важным проектом для Турции.
Как сообщает Анатолийское агентство новостей, об этом заявил министр иностранных дел Турции Исмаил Джем по итогам переговоров со своим грузинским коллегой Ираклием Менагаришвили. Джем сказал, что эта дорога не только свяжет Турцию и Грузию, но и соединит весь регион Кавказа с Западной и Восточной Европой. Глава МИД Турции отметил при этом, что его страна пока не может найти средств для реализации данного проекта, который оценивается в 1 миллиард 200 миллионов долларов. Джем сказал, что Турция не в состоянии реализовать строительство автодороги в одиночку и подчеркнул, что совместные усилия Анкары и Тбилиси в данном направлении проодолжаются.
Ираклий Менагришвили сказал, что Турция играет важную роль в интеграции Грузии в Европу. Он подчеркнул, что роль Турции увеличилась после того, как эта страна стала официальным кандидатом на вступление в Европейский Союз. –0–