23 Հունվար 2012 - 16:49 AMT
Սենատորը Ցեղասպանության մասին օրինագծի վերաբերյալ. Մեր նպատակն է ստեղծել ռասիզմի դրսևորումը մեղմացնող օրենք
Ֆրանսիայի խորհրդարանն իրավունք ունի ստեղծելու օրենքներ, որոնք կմեղմացնեն ռասիզմի դրսևորումները: Այդ մասին Ֆրանսիայի Սենատում ցեղասպանությունների, այդ թվում` Հայոց ցեղասպանության ժխտման քրեականացման մասին օրինագծի ընդունման վերաբերյալ քննարկմանը հայտնել է Ժան-Վինսենթ Պլասեն: Նրա խոսքով` նման քննարկումները պետք է շարունակական լինեն, և խորհրդարանը դրա համար ճիշտ հարթակ է: Կարևոր է նաև նման քննարկումներ անցկացնել Թուրքիայում: «Առանց Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման այդ հարցը չի կարող վերջնական լուծում ստանալ»,- ասել է նա` հավելելով, որ միայն այդ դեպքում Անկարան կկարողանա անդամակցել Եվրամիությանը:
«Սակայն մենք տեսնում ենք, թե ինչպես են Ֆրանսիայի հայերը երթեր կազմակերպում: Արդյո՞ք մեր նպատակը հայերի և թուրքերի միջև մեծ անդունդ ստեղծելն է»,- հավելելով, որ Ֆրանսիան պետք է անի ամեն ինչ, որպեսզի մոտեցնի այդ երկու ժողովուրդներին:

23 Январь 2012 - 16:49 AMT
Французский сенатор о билле о Геноциде: Наша цель – создать закон, который смягчит проявление расизма
Парламент Франции имеет право создавать законы, которые смягчат проявление расизма. Об этом в ходе обсуждений билля о криминализации отрицания Геноцида армян в Сенате Франции заявил Жан-Винсент Пласе. По его словам, подобные обсуждения должны быть продолжительными, парламент является для этого правильной площадкой. Также важно проводить подобные обсуждения в Турции. “Без признания Геноцида армян Турцией этот вопрос не сможет получить окончательного решения”, – сказал он, добавив, что лишь в этом случае Анкара сможет стать членом ЕС.
“Однако мы видим, как армяне Франции организовывают шествия. Неужели нашей целью является создать большую пропасть между армянами и турками?”, – сказал он, добавив, что Франция должна сделать все, чтобы сблизить эти два народа.