Թեկնածուների գրանցման վերջին ժամկետն ապրիի 1-ն, իսկ արդեն ապրիլի 8-ն պաշտոնապես մեկնարկում է նախընտրական քարոզարշավը:
Եթե ղեկավարվել սպորտային տերմիններով, ապա նախընտրական քարոզարշավի մասնակիցներին կարելի է բաժանել երեք պայմանական խմբերի՝ ֆավորիտներ, միջակներ և աուտսայդերներ: Միաժամանակ, յուրաքանչյուր խմբի մեջ մտնելու են 3-ական քաղաքական ուժեր, իսկ առաջին վեցնյակը (ֆավորիտներ և միջակներ), հավասար բաժանվելու է՝ 3 իշխանամետ և 3 ընդդիմադիր ուժեր:
Ֆավորիտների թվին կարելի է դասել իշխող Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությանը (ՀՀԿ), նրա կոալիցիոն գործընկերոջը՝ «Բարգավաճ Հայաստանին», ինչպես նաև արմատական ընդդիմությանն ի դեմս ՀԱԿ-ի:
ՀՀԿ համամասնական ցուցակը մասնակիցներից ամենախոշորն է՝ 253 մարդ, այն գլխավորում են Հայաստանի նախագահ և կուսակցության առաջնորդ Սերժ Սարգսյանը, նախկին խոսնակ Հովիկ Աբրահամյանը և վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: Այս տարվա ընտրություններում ՀՀԿ ցուցակի տարբերությունն այլ քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչների և «նորահայտ» հանրապետականների մեծ թիվն է, ինչպես նաև դրանում խոշոր օլիգարխների բացակայությունը:
Շատ փորձագետների կարծիքով, ՀՀԿ-ն գալիք ընտրություններում գլխավոր ֆավորիտն է, և հաշվի առնելով կուսակցության հզոր ֆինանսական և վարչական ռեսուրսները, հավակնում է հաղթանակի ինչպես համամասնական ընտրակարգով, այնպես էլ մեծամասնական շրջանների մեծամասնությունում, որտեղ նրա շահերը պաշտպանելու են խոշոր օլիգարխները և համամասնական ցուցակ չմտած անձինք:
Երկրորդ տեղում «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունն է 165 հոգուց կազմված ցուցակով, որը գլխավորում են կուսակցության առաջնորդ և խոշոր ձեռնարկատեր Գագիկ Ծառուկյանը, ԱԳ նախկին նախարար Վարդան Օսկանյանը և քաղաքաշինության նախարար Վարդան Վարդանյանը:
ՀՀԿ գլխավոր նպատակը, որը վերջին ժամանակները սկսել է իշխող կուսակցությունում ընդդիմադիր վարքագիծ դրսևորել, իր դիրքերի ամրապնդումն է առաջին հերթին հանրապետականների հաշվին, ՀՀԿ «կրտսեր եղբոր» կերպարից դուրս գալու փորձը:
Ֆավորիտների շարքում երրորդը ընդդիմադիր ՀԱԿ-ն է, որը պետք է որպես ընդդիմադիր դաշինք հաղթահարի ոչ թե 5-տոկոսանոց արգելքը, ինչպես այլ կուսակցությունները, այլ 7: ՀԱԿ ցուցակը, կազմված 117 հոգուց, գլխավորում են Հայաստանի առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, Հայաստանի Ժողովրդական կուսակցության ղեկավար Ստեփան Դեմիրճյանը, «Հանրապետություն» կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանը: Կարելի է նշել նաև ցուցակում ընդդիմադիր օլիգարխների` Խաչատուր և Սարիբեկ Սուքիասյաններ եղբայրների բավական բարձր տեղերը (10 և 12), որոնցից մեկն իր թեկնածությունն առաջադրելու է մեծամասնական ընտրակարգով թիվ 10 ընտրատարածքում: Թեև վերջին ժամանակները բնակչության ընդդիմադիր զանգվածներում նկատվում են ՀԱԿ-ից հիասթափության նշաններ, սակայն ՀԱԿ-ը նախկինի նման համարվում է գլխավոր ընդդիմադիր ուժը և հայտարարում ապագա խորհրդարանում մեծամասնության հասնելու և դրա օգնությամբ նախագահ Սերժ Սարգսյանի իմպիչմենտի գործընթացն իրականացնելու մտադրության մասին:
Միջակների առաջին խմբում ընդդիմադիր ճակատի ևս մեկ ներկայացուցիչ է, հայկական ավանդական կուսակցություններից մեկը՝ ՀՅ Դաշնակցությունը: 85 հոգուց կազմված կուսակցության ցուցակում առաջին հորիզանականն են զբաղեցնում ՀՅԴ խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը, արտաքին կապերի խորհրդարանական հանձնաժողովի ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը, խմբակցության քարտուղար Արտյուշա Շահբազյանը: Պետք է նշել, որ կուսակցությունը զգալիորեն նորացրել է իր ցուցակը, և ՀՅԴ խորհրդարանական խմբակցության ներկա կազմի գրեթե կեսը չի մտել այդ ցուցակի մեջ:
Կուսակցությունն ունի կողմնակիցների իր կայացած թիվը, որը, ամենայն հավանականությամբ, կլուծի ապագա խորհդարան մտնելու խնդիրը, սակայն հազիվ թե կարողանա այստեղ դառնալ առաջատար ուժ:
Ավելի պրոբլեմատիկ են մեկ այլ ընդդիմադիր կուսակցության՝ «Ժառանգության» և կոալիցիոն «կրտսեր» գործընկերոջ՝ «Օրինաց երկրի» խորհրդարան մտնելու շանսերը:
«Ժառանգությունն» ընտրությունների նախաշեմին միավորվել է մեկ այլ ընդդիմադիր կուսակցության՝ «Ազատ դեմոկրատների» հետ: «Ժառանգությունը» և «Ազատ դեմոկրատները» սկզբից ցանկանում էին ընտրությունների գնալ որպես նախընտրական դաշինք, սակայն, հավանաբար հասկանալով 7-տոկոսանոց արգելքի հաղթահարման բարդությունը, «դեմոկրատներին» ուղղակի ընդգրկել են «Ժառանգության» ցուցակի մեջ: 73 հոգուց կազմված ցուցակը գլխավորում են «Ժառանգության» առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, «Ազատ դեմոկրատների» առաջնորդ Խաչատուր Կոկոբելյանը, պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը («Ժառանգություն»):
Պետք է նշել, որ «Ժառանգության» ցուցակը մեծ զարմանք է հարուցել «հասարակական հատվածի» ներկայացուցիչների առատությամբ, կուսակցության ականավոր պատգամավորների ցածր տեղերով, ինչն հանգեցրել է դժգոհության և նույնիսկ կուսակցության կազմից մի շարք անվանի անդամների դուրս գալուն:
Թեև, շատ փորձագետների կարծիքով, «մեծ վեցնյակից» ամենաքիչ շանսերն ունի «Օրինաց երկիրը», սակայն ցուցակի մեծությամբ կուսակցությունը զիջում է միայն ՀՀԿ-ին՝ 178: «Օրինաց երկրի» համամասնական ցուցակը գխավորում են Ազգային անվտանգության քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը, խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարյանը և ԱԻՆ ղեկավար Արմեն Երիցյանը:
Գալիք ընտրություններում կուսակցության հնարավոր բարդությունները բացատրվում են «Օրինաց երկրի», մասնավորապես նրա առաջնորդ Արթուր Բաղդասարյանի պահվածքով 2008-ի ընտրություններից հետո: Դրանց մասնակցելով որպես ընդդիմադիր թեկնածու՝ նա հետագայում անցավ իշխանության կողմը՝ առաջացնելով նրանց հետ դավադրության մասին լուրեր:
Ապագա ընտրությունների «աուտսայդերների» եռյակի մեջ մտնում են Հայաստանի Ժողովրդավարական կուսակցությունը, Հայաստանի Կոմունիստական կուսակցությունը և «Միավորված հայեր» կուսակցությունը: Ամենայն հավանականությամբ, այդ կուսակցությունները ղեկավարվում են օլիմպիական կարգախոսով՝ «Գլխավորը հաղթանակը չէ, գլխավորը մասնակցությունն է», ուրիշ ոչնչով չի կարելի բացատրել նրանց մասնակցությունը մայիսյան ընտրություններին:
45 հոգուց կազմված ՀԺԿ ցուցակը գլխավորում են կուսակցության առաջնորդ Արամ Սարգսյանը, ակադեմիկոսներ Լենսեր Աղալովյանը և Արմեն Հովսեփյանը: Կոմկուսի ցուցակը (75 մարդ), գլխավորում են ՀԿԿ կենտկոմի քարտուղար Ռուբեն Թովմասյանը, Հայաստանի Պրոգրեսիվ կոմկուսի առաջնորդ Վազգեն Սաֆարյանը, Երևանի քաղաքկոմի առաջին քարտուղար Տաճատ Սարգսյանը: «Միավորված հայերի» ցուցակը (29 մարդ) գլխավորում են կուսակցության ղեկավար Ռուբեն Ավագյանը, Հայաստանի Պետական ճարտարագիտական համալսարանի ամբիոնի վարիչ Գուրգեն Հովսեփյանը, ինժեներ և իրավաբան Գայանե Անդրեասյանը:
Ինչ վերաբերվում է գալիք ընտրություններում այդ կուսակցությունների շանսերին, ապա նրանց կողմից նույնիսկ 1-տոկոսանոց արգելքը հաղթահարելը մեծ հաջողություն կլինի նրանց համար:

Если руководствоваться спортивной терминологией, то участников предвыборной гонки можно разделить на 3 условные группы: фавориты, середняки и аутсайдеры. При этом в каждую группу будут входить по 3 политические силы, а первая шестерка (фавориты и середняки), будет разделена поровну на 3 провластные и 3 оппозиционные силы.
К числу фаворитов можно причислить правящую Республиканскую партию Армении (РПА), ее коалиционного партнера «Процветающую Армению», а также радикальную оппозицию в лице АНК.
Пропорциональный список РПА самый крупный из участников – 253 человека, а возглавляют его президент Армении и лидер партии Серж Саргсян, экс-спикер Овик Абрaамян и премьер-министр Тигран Саркисян. Отличием списка РПА на выборах этого года является наличие большого числа представителей других политических сил, «новоявленных» республиканцев, а также отсутствие в нем крупных олигархов.
По мнению многих экспертов, РПА является главным фаворитом будущих выборов, и учитывая мощные финансовые и административные ресурсы партии, претендует на победу как по пропорциональной системе, так и в большинстве мажоритарных округов, где ее интересы будут в частности защищать крупные олигархи не вошедшие в пропорциональный список.
На втором месте вторая по силе партия власти – «Процветающая Армения», со списком из 165 человек, который возглавляют лидер партии и крупный предприниматель Гагик Царукян, экс-глава МИД Вардан Осканян и министр градостроительства Вардан Варданян.
Главной целью ППА, которая в последнее время начала проявлять в правящей коалиции оппозиционные замашки, является укрепление своих позиций, в первую очередь за счет республиканцев, попытка выйти из имиджа “младшего брата” РПА.
Третьим среди фаворитов идет оппозиционный АНК, который должен будет как предвыборный блок преодолеть не 5% барьер, как другие партии, а 7%. Список АНК состоящий из 119 человек возглавляют первый президент Армении Левон Тер-Петросян, глава Народной партии Армении Степан Демирчян, глава партии «Республика» Арам Саркисян. Также можно отметить и довольно высокие места в списке (10 и 12) оппозиционных олигархов, братьев Хачатура и Сарибека Сукиасянов, один из которых выдвинет свою кандидатуру и по мажоритарной системе в избирательном округе №10. Хотя в последнее время наблюдаются признаки разочарования в АНК оппозиционных масс населения, однако Конгресс по-прежнему считается главной оппозиционной силой и заявляет о намерении добиться большинства в будущем парламенте и с помощью него осуществить процедуру импичмента президента Сержа Саргсяна.
Первым в группе середняков идет еще один представитель оппозиционного фронта, одна из традиционных армянских партий – АРФ Дашнакцутюн. Первыми в списке партии из 85 человек идут руководитель парламентской фракции АРФД Ваан Ованнисян, глава парламентской комиссии по внешним сношениям Армен Рустамян, секретарь фракции Артюша Шахбазян. Следует отметить, что партия значительно обновила свой список и почти половина нынешнего состава парламентской фракции АРФД не вошла в этот список.
У партии есть свой устоявшийся контингент сторонников и по всей вероятности она решит задачу прохождения в будущий парламент, однако вряд ли сможет стать в нем ведущей силой.
Проблематичнее выглядят шансы на попадание в парламент другой оппозиционной партии – «Наследие» и «младшего» коалиционного партнера «Оринац еркир».
«Наследие» в преддверии выборов объединилось с другой оппозиционной партией – «Свободными демократами» (раскольники из ведущей силы АНК- Армянского общенационального движения (АОД)). «Наследие» и «Свободные демократы» сперва хотели идти на выборы как предвыборный блок, однако вероятно поняв сложность преодоления 7 % барьера, «демократов» просто включили в список «Наследия». Список из 73 человек возглавляют лидер «Наследия» Раффи Ованнисян, лидер «Свободных демократов» Хачатур Кокобелян, депутат Заруи Постанджян («Наследие»).
Следует отметить, что список «Наследия» вызвал большое удивление обилием представителей «общественного сектора», низкими местами видных депутатов партии, что вызвало недовольство и даже выход из состава партии ряда видных членов «Наследия».
Хотя, по мнению многих экспертов, из «большой шестерки» наименьшие шансы на прохождение в парламент у «Оринац Еркир», однако по величине списка партия уступает лишь РПА – 178 человек. Пропорциональный список «Оринац еркир» возглавляют секретарь Совета нацбезопасности Артур Багдасарян, глава парламентской фракции Эгине Бишарян и глава МЧС Армен Ерицян.
Возможные трудности партии на будущих выборах объясняются поведением «Оринац еркир», в частности ее лидера Артура Багдасаряна, после президентских выборов 2008 года. Приняв в них участие как оппозиционный кандидат, он в дальнейшем перешел на сторону власти, вызвав тем самым слухи о сговоре с ними.
В тройку «аутсайдеров» будущих выборов входят Демократическая партия Армении (ДПА), Коммунистическая партия Армении и партия «Объединенные армяне». По всей вероятности эти партии руководствуются олимпийским лозунгом – «Главное не победа, главное участие», иначе ничем другим нельзя объяснить их участие в майских выборах.
Список ДПА из 45 человек возглавляют лидер партии Арам Саркисян, академики Ленсер Агаловян и Армен Овсепян. Список Компартии (75 человек) – первый секретарь ЦК КПА Рубен Товмасян, лидер Прогрессивной компартии Армении Вазген Сафарян, первый секретарь Ереванского горкома Тачат Саркисян. Список «Объединенных армян» (29 человек) возглавляют глава партии Рубен Авакян, завкафедрой Государственного инженерного университета Армении Гурген Овсепян, инженер и юрист Гаяне Андреасян.
Что касается шансов этих партий на будущих выборах, то даже преодоление этими партиями 1% можно будет расценить как большой успех для них.