23 Մարտ 2012 - 10:48 AMT
Կարեն Քոչարյան. ՀՀԿ փորձեց ստեղծել «Ժողովրդական ճակատի» պես մի բան՝ նախագահական ընտրությունների հեռանկարով
Քաղաքական տեխնոլոգ Կարեն Քոչարյանը անդրադարձել է իշխող ՀՀԿ համամասնական ցուցակին, ընդգծելով, որ ցուցակն արտացոլում է իշխանությունների կողմից ավելի վաղ տված խոստումները: ՀՀԿ շատերին է հիասթափեցրել: Երբ նայում ես առաջին տասնյակը` նորմալ կուսակցական ցուցակ է, 15-րդ թեկնածուից խնդիրները սկսվում են»,-հայտարարել է նա լրագրողներին:
Ըստ նրա, խնդիրներ լինելու են ինչպես կուսկացության ներսում, այնպես էլ հանրության հետ, որին խոստացել են, որ տեղի կունենա կուսակցության երիտասարդացում, որ չեն լինի օլիգարխներ, որ գոնե նմուշի համար կլինեն կիրթ մարդիկ»: «Չեմ կարծում, որ այդ ցուցակն արդարացրեց այն խոստումները, որոնք իշխանությունը տալիս էր 2-3 տարի շարունակ»,-ընդգծել է նա: Քոչարյանը հավելել է, որ բնականաբար ցուցակում կան նաև լավ թեկնածուներ, երիտասարդ քաղաքական գործիչներ, «սակայն պարզ է, որ 1-2 մարդ ոչինչ չեն փոխի»:
Ինչ վերաբերում է լրագրողների այն հարցին, թե ինչ կտա ՀՀԿ-ին այնպիսի փորձառու քաղաքական գործիչների ներառումը, ինչպիսիք են Արտաշես Գեղամյանը, Խոսրով Հարությունյանը և Հայկ Բաբուխանյանը, Քոչարյանը պատասխանել է. «Ոչինչ չի տա, ավելի շուտ կորուստներ»: Նա նկատել է, որ կա կարծիք, որ այս մարդկանց հատուկ են ներառել ցուցակում, որպեսզի նրանք խորհրդարանում դիմակայեն ՀԱԿ-ին, դեմ հանդես գան վերջինիս: Այս առնչությամբ նա նկատել է. «ՀՀԿ-ն իրեն նվաստացնում է: Ստացվում է, որ նրանք չունեն այդպիսի մարդիկ և դրսից են ներգրավում, ընդ որում բավականին «հին դեմքերի»: Քոչարյանի կարծիքով, ՀՀԿ փորձել է ստեղծել «Ժողովրդական ճակատի» նման մի բան, որը հետո պետք է մասնակցի նախագահական ընտրություններին:

23 Март 2012 - 10:48 AMT
В РПА попытались создать подобие “Народного фронта” с прицелом на президентские выборы , считает Карен Кочарян
Политтехнолог Карен Кочарян критично отнеся к пропорциональному списку правящей Республиканской партии Армении (РПА), отметив, что список отражает данные раннее властью обещания. “РПА многих разочаровал. Когда смотришь первую десятку – нормальный номенклатурный ряд. А вот дальше, начиная с 15 места, начинаются проблемы”, – заявил он журналистам.
По его словам, проблемы будут как внутри партии, так и с общественностью, которой обещали, что произойдет омоложение партии, что не будет олигархов, что будут хотя бы грамотные люди для образца”. “Не думаю, что этим списком оправдались те обещания, которые власть давала 2-3 года подряд”,- заметил он.
Кочарян добавил, что конечно в списке есть хорошие, молодые политические деятели, ”но ясно, что 1-2 человека ничего не изменят”.
Что касается вопроса журналистов, что даст РПА включение в этот список таких опытных политиков , как как Арташес Гегамян, Хосров Арутюнян и Айк Бабуханян, то Кочарян ответил: “Ничего не даст, больше потеряет”. Он заметил, что есть мнение, что этих людей специально включили в список, чтобы они в парламенте противостояли АНК, выступали против него. В этой связи он заметил: “ РПА больше себя унижает. Получается, что у них нет подобных людей, чтобы противостоять, и этих людей привлекают ос стороны, причем довольно изношенные лица”.
По мнению Кочаряна, в РПА попытались создать нечто подобное российскому “Народному фронту”, который должен потом пойти на президентские выборы.