Այսօր` մարտի 23-ին հայ մեծանուն գրող, հրապարակախոս և սցենարիստ Աղասի Այվազյանը (1925-2007թթ.) կդառնար 87 տարեկան: Այդ կապակցությամբ ասյօր և վաղը Հայաստանի գրողների միությունում անցկացվում են Այվազյանական ընթերցումներ:
«Աղասի Այվազյանին, հիմնականում, ճանաչում են «Եռանկյունի» ֆիլմով, բայց նա առաջին հերթին գրող է, և մեծ գրող է: Մենք այսպիսով օգնում ենք մերձենալ և մոտենալ Այվազյանին», միջոցառումից առաջ PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց բանասիրական գիտությունների թեկնածու, այվազյանագետ Անի Փաշայանը: Նա նաև ասաց, որ այս տարի ընթերցումներին մասնակցում են նաև Արցախից և Գյումրիից ժամանած մասնագետներ: «Նա, որպես մտավորական, որպես հրապարակախոս և պարզապես որպես գրող` ուղղեցույց է: Նրա երևույթն ինքնին ուղղեցույց է, նրա միտքը, նրա` ապագայի նկատմամբ կանխատեսումները շատ կօգնեն մեր ժողովրդին հասկանալու շատ հարցեր», հավելեց այվազյանագետը:
Այվազյանական ընթերցումներն առաջին անգամ կազմակերպվել են 2008 թ-ին, երկրորդը` 2010-ին: Այդ տարի կազմակերպվեց նաև Այվազյանական փառատոն, որի շրջանակում տարբեր թատերախմբեր ներկայացրել են մեծ վարպետի պիեսները: 2012 թ-ին նույնպես կանցկացվի այդ փառատոնը:
Այվազյանը ծնվել է 1925թ. մարտի 23-ին, Ախալցխայում: Սովորել է Թբիլիսիի Գեղարվեստի ակադեմիայում, Թբիլիսիի համալսարանի բանասիրական ֆակուլտետում, Երևանի գեղարվեստաթատերական ինստիտուտում: Մեծ վարպետի առաջին պատմվածքը տպագրվել է 1954թ. Երևանի «Ոզնի» ամսագրում: Աշխատել է գրական և կինո մամուլում, եղել է «Հայություն» թերթի գլխավոր խմբագիրը: Նրա սցենարներով «Հայֆիլմում» և մոսկովյան կինոստուդիաներում նկարահանվել են 15-ից ավելի գեղարվեստական կինոնկարներ, իսկ Այվազյանը որպես բեմադրող-ռեժիսոր իրականացրել է 4 ֆիլմ: Նրա ստեղծագործությունները թարգմանվել են ռուսերեն, բուլղարերեն, չեխերեն, անգլերեն և այլ լեզուներով: 1967-ին «Հայֆիլմ» կինոստուդիան նրա սցենարով նկարահանել է «Եռանկյունին» կինոնկարը, որը երկրորդ մրցանակ է շահել 1968-ի լենինգրադյան համամիութենական փառատոնում։ 90-ականների սկզբին խմբագրել է «Հայություն» շաբաթաթերթը: Նրա սցենարով «Հայֆիլմը» նկարել է նաև «Հայրիկ» գեղարվեստական կինոնկարը։ 1982-ին «Հայֆիլմ» կինոստուդիան Աղասի Այվազյանի «Կովկասյան էսպերանտո» պատմվածքի հիման վրա նկարահանել է «Լիրիկական երթ» գեղարվեստական կինոնկարը, որի ռեժիսորը եղել է ինքը` սցենարի հեղինակը։ Ա. Այվազյանn իր «Վանոն և գորոդովոյը» պատմվածքի հիման վրա գրել է «Վառած լապտեր» կինոնկարի սցենարը, որը Բեռլինի կինոփառատոնում արժանացել է Ֆիպրեսսի մրցանակի:

Сегодня, 23 марта выдающемуся армянскому писателю, публицисту и сценаристу Агаси Айвазяну (1925-2007гг) исполнилось бы 87 лет. По этому поводу 23 марта в Союзе писателей Армении проходят айвазяновские чтения.
“Агаси Айвазяна знают в основном по фильму “Треугольник”, но он в первую очередь был писателем, великим писателем. Таким образом слушатель получит возможность приблизиться к нему, соприкоснуться с го творчеством”, – сказала до начала мероприятия корреспонденту PanARMENIAN.Net кандидат филологических наук айвазяновед Ани Пашаян. Она также сказала, что в чтениях принимают участие и специалисты, приехавшие из Гюмри и Арцаха. Первое мероприятие данного цикла состоялось в 2008 году, второе – в 2010.
Агаси Семенович Айвазян родился 7 октября 1925 года в Абастумани (Грузия) в семье потомственных кузнецов. Хотя, как заявил Агаси Айвазян, настоящий день его рождения – 23 марта. В 1942 году поступил в Академию художеств в Тбилиси. В 1945-1948гг. продолжил учебу в Ереванском художественном институте. Учился также и в Институте физической культуры. Публиковать свои рассказы Агаси Айвазян начал с 1954 года, сначала в армянской прессе Тбилиси, затем и в Ереване. В 1969 году опубликовал первую книгу рассказов. В 1965 году Агаси Айвазян окончательно переехал в Ереван и стал работать в газете “Гракан терт” (Литературная газета). В 1973-1980гг. работает редактором в журнале “Экран”, а в начале 90-х — в газете “Айутюн” (Армянсвто). В 1982 году киностудия “Айфильм” на основе рассказа Агаси Айвазяна сняла художественный фильм “Лирическое шествие”. В 1982 году А. Айвазян получил звание Заслуженного деятеля искусств Армянской ССР. Агаси Айвазян — автор сценария знаменитого “Треугольника”, кинорежиссером Генрихом Маляном. На его счету еще около 10-и сценариев, осуществленных полнометражных игровых фильмов. Фильм “Зажженный фонарь” принес армянской кинематографии первый почетный приз ФИПРЕССИ (Международной ассоциации кинопрессы). На сегодняший день из 23 пьес Агаси Айвазяна на сцене поставлено всего 6.