27 Նոյեմբեր 2025 - 08:35 AMT
Աստանայում վերջերս կայացած Silk Way Star միջազգային երգի մրցույթի եզրափակչում Ադրբեջանի ներկայացուցիչ, երգչուհի և «Եվրատեսիլ 2021»-ի մասնակից Սամիրա Էֆենդին Հայաստանի մասնակից Սարո Գևորգյանին 12 միավոր տալուց հետո բուռն քննադատության է արժանացել ադրբեջանական սոցիալական հարթակներում։ Օգտատերերի զգալի մասը խիստ արձագանք է տվել, իսկ մի հատվածը՝ պաշտպանել երգչուհուն, հայտնում է Factor.am-ը։
Սամիրա Էֆենդին ադրբեջանական լրատվամիջոցներին ասել է. «Ես Ադրբեջանի քաղաքացի եմ և չեմ մոռանում իմ պատմությունը։ Բայց մեր ապագան մեր ձեռքերում է։ Ես ձգտում եմ հետևել և աջակցել մեր նախագահի խաղաղության քաղաքականությանը։ Արվեստագետները պետք է փոքրիկ կամուրջներ կառուցեն դեպի խաղաղություն»։
Նա ընդգծել է, որ մրցույթի ընթացքում ինքը հայ մասնակցին գնահատել է միայն նրա պրոֆեսիոնալ ելույթի համար և բազմիցս ցածր միավորներ տվել, ինչը նույնպես օբյեկտիվ է եղել։ Սակայն եզրափակչում իրավիճակն այլ էր. ադրբեջանցի մասնակիցը եզրափակիչի մասնակիցների թվում չէր և, ըստ նրա, կարևոր չէր, թե ով կհաղթեր։
«Եզրափակչում ես բոլորին տվեցի 12 միավոր, հայ մասնակցին՝ նույնպես։ Նա իսկապես լավ ելույթ ունեցավ», – նշել է նա։
Երգչուհու խոսքով՝ իր քայլը պայմանավորված է եղել բարոյական ընտրությամբ ու խաղաղության ձգտումով։
«Երբ ես նրան 12 միավոր տվեցի, նա ձեռքով ցույց տվեց, որ ցանկանում է ինձ գրկել։ Նա մոտեցավ և շնորհակալություն հայտնեց։ Ես անհանգստանում էի, թե ինչ կասի հայրս։ Բայց նա ինքը զանգահարեց ինձ և ասաց՝ «Դու ոչ մի վատ բան չես արել»։ Նրա խոսքերն ինձ ուժ տվեցին։ Անհրաժեշտության դեպքում՝ կարող եմ ներողություն խնդրել մեր նահատակների ընտանիքներից, բայց ես դա արեցի, որպեսզի այլևս պատերազմներ չլինեն»,–ասել է նա։
Բացի այդ, Էֆենդին նշել է, թե նախկինում՝ մասնավորապես «Եվրատեսիլ 2021»-ի ժամանակ, հայկական կողմից ճնշման է ենթարկվել։
«Այն ժամանակ ոչ ոք ինձ չէր պաշտպանում։ Ես մենակ էի պայքարում։ Բայց հիմա ես ուզում եմ դա թողնել անցյալում և նայել խաղաղության և փոխադարձ հարգանքի ապագային», – հավելել է նա։
Ադրբեջանական աղբյուրները հաղորդել են նաև, որ երգչուհին պատրաստվում է դատական քայլերի դիմել՝ ընդդեմ «Ազատ հայրենիք» կուսակցության ղեկավար Ակիֆ Նագիի, որը սոցիալական ցանցերում խիստ վիրավորական արտահայտություններով է հանդես եկել։
Վերջինս մասնավորապես գրել է. «Սամիրա Էֆենդի անունով ոմն մեկը շարունակում է իր զզվելի գործողություններն ադրբեջանական ժողովրդի անունից։ Հիմա, Ղազախստանում անցկացվող երգի մրցույթում, նա գրկում է մի հայի, ասում՝ մենք ընկերներ ենք և այլն։ Նա երբևէ գրկե՞լ է նահատակված մոր կամ զինվորի, որը ոտքեր, ձեռքեր կամ աչքեր չունի։ Իշխանությունները չպետք է թույլ տան, որ նա ներկայացնի Ադրբեջանը որևէ տեղ։ Յուրաքանչյուր ադրբեջանցի պետք է թքի նրա դեմքին, որտեղ էլ տեսնի նրան։ Նրանք չպետք է խաղան ադրբեջանական ժողովրդի արժանապատվության հետ»։

Певица Самира Эфенди, представлявшая Азербайджан на «Евровидении 2021», оказалась в центре скандала после того, как на международном песенном конкурсе Silk Way Star в Астане поставила армянскому участнику Саро Геворгяну 12 баллов.
По информации Factor.am , в азербайджанских соцсетях на неё обрушилась волна критики, хотя часть пользователей выступила в её защиту.
В интервью местным СМИ Эфенди заявила: «Я гражданка Азербайджана и не забываю свою историю. Но наше будущее в наших руках. Я стараюсь поддерживать политику мира нашего президента. Артисты должны быть мостами к миру».
Она подчеркнула, что на протяжении всего конкурса оценивала армянского участника исключительно за профессионализм и даже ставила ему низкие баллы, что, по её мнению, было объективно. Но в финале ситуация изменилась — азербайджанец не прошёл в финал, и, по её словам, вопрос победителя уже не имел значения.
«В финале я поставила всем 12 баллов, в том числе и армянскому участнику. Он действительно достойно выступил», — отметила Эфенди.
По её словам, это было моральное решение и жест в пользу мира. «Когда я поставила ему 12 баллов, он показал жестом, что хочет обнять меня. Он подошёл и поблагодарил. Я волновалась, как отреагирует мой отец. Но он сам позвонил и сказал: „Ты не сделала ничего плохого“. Его слова придали мне силы. При необходимости я могу извиниться перед семьями наших шехидов, но я сделала это, чтобы больше не было войн», — сказала певица.
Эфенди также заявила, что во время «Евровидения 2021» подвергалась давлению со стороны армянской стороны. «Тогда никто меня не защищал. Я боролась одна. Но сейчас я хочу оставить это в прошлом и смотреть в сторону мира и взаимного уважения», — добавила она.
Азербайджанские источники также сообщили, что Эфенди собирается подать в суд на лидера партии «Свободная Родина» Акифа Наги, который оскорбил её в соцсетях.
В частности, Наги написал: «Некто по имени Самира Эфенди продолжает свои отвратительные действия от имени азербайджанского народа. Сейчас на песенном конкурсе в Казахстане она обнимает армянина, говорит, что они друзья и т.д. Обняла ли она когда-нибудь мать шехида или солдата без рук, ног или глаз? Власти не должны позволять ей представлять Азербайджан. Каждый азербайджанец должен плюнуть ей в лицо при встрече. Нельзя играть с достоинством азербайджанского народа».
*8 августа в Белом доме состоялась трёхсторонняя встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента США Дональда Трампа и президента Азербайджана Ильхама Алиева. По её итогам была подписана совместная декларация.
Министры иностранных дел Армении и Азербайджана Арарат Мирзоян и Джейхун Байрамов в присутствии лидеров парафировали соглашение «О мире и установлении межгосударственных отношений».*