23 Մարտ 2012 - 12:26 AMT
Հայ ազգային կոնգրեսը (ՀԱԿ) ընտրություններից հետո ըստ էության կվերածվի Հայոց համազգային շարժման (ՀՀՇ), կարծում է քաղաքական տեխնոլոգ Կարեն Քոչարյանը: Նա ուշադրություն է դարձրել ՀԱԿ-ում վերջին միտումներին, դրանից մի շարք քաղաքական ուժերի դուրս գալուն, ընտրություններից հետո «Հանրապետություն» կուսակցության հնարավոր դուրս գալուն: «Եթե հաշվի չառնել մի քանի «մարդ-կուսակցություններին», կմնա միայն ՀՀՇ-ն: ՀԱԿ-ը բոլորովին այլ կերպ էր սկսել, բայց ավարտում է ինչպես ՀՀՇ-ն»,- նշել է փորձագետը:
Քոչարյանը նա նշել է ՀԱԿ-ում նրա առաջնորդ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի դերը, հիշեցնելով ՀԱԿ անդամներից մեկի՝ Հրանտ Բագրատյանի խոսքերը՝ «եթե չլինի Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, ՀԱԿ-ը չի լինի»:
Նա նաև նշել է, որ «Էլեկտորատի առումով ՀԱԿ-ը «Բարգավաճ Հայաստանը» նման են՝ ընկալում են իրենց առաջնորդներին: Միայն եթե ԲՀԿ առաջնորդի ընկալումն ավելի շատ սոցիալական է, ՀԱԿ առաջնորդինը՝ քաղաքական»:
Իր հերթին ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի հայկական մասնաճյուղի տնօրեն Ալեքսանդր Մարկարովը նշել է, որ ՀԱԿ համամասնական ցուցակն անակնկալ չեղավ, դրանում ներկայացված են անվանի փորձառու քաղաքական դեմքեր: «Ուրիշ հարց է, թե ինչպիսին է հասարակության վերաբերմունքն այդ մարդկանց հանդեպ»,- նշել է նա: Փորձագետը հավելել է, որ «ՀԱԿ ցուցակն ըստ էության բխում է նրա կառուցվածքից: Այն առաջնորդությունը, որն առկա է ՀԱԿ-ում, տրամաբանորեն արտացոլվել է համամասնական ցուցակի առաջին տասնյակում»:

23 Март 2012 - 12:26 AMT
Армянский национальный конгресс (АНК) после выборов по существу превратиться Армянское общенациональное движение (АОД), считает политтехнолог Карен Кочарян. Он обратил внимание на последние тенденции в АНК, выход из нее ряда политических сил, возможный выход партии “Республика” после выборов. "Там реально, если не учитывать несколько “человек-партий”, остается лишь АОД. АНК начал совершенно по-другому, а заканчивает как АОД”,- отметил эксперт.
Кочарян также подчеркнул роль в АНК ее лидера Левона Тер-Петросяна, напомнив слова одного из членов Конгресса Гранта Багратяна – “если не будет Левона Тер-Петросяна, АНК не будет”.
Он также заметил, что “В электоральном смысле АНК и “Процветающая Армения” схожи – воспринимают их лидеров. Только если восприятие лидера ППА скорее социальное, то лидера АНК политическое”.
В свою очередь директор Армянского филиала Института стран СНГ Александр Маркаров заметил, что пропорциональный список АНК не стал сюрпризом, что в нем представлены известные и опытные политические лица. “Другой вопрос, какой отношение общества к этим людям”,-заметил он. Эксперт отметил, что “Список АНК исходит по существу из его структуры. То лидерство, которое существует в АНК, логически отразилось в его первой десятке пропорционального списка”.