24 Մարտ 2012 - 08:31 AMT
Առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունների հիմնական ֆովորիտները Հայաստանի Հանրապետական և «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցություններն են: Այս մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀԿ անդամ Գագիկ Մինասյանը: Ըստ նրա, ՀՀԿ-ին ու ԲՀԿ-ին հաջորդում են 3-4 կուսակցություններ, որոնք 5 տոկոսի շեմին են: Գագիկ Մինասյանը կարևորել է նաև երկրում նորմալ ընտրությունների անցկացումը՝ նշելով, որ այժմ բոլոր նախադրյալները կան դրա համար: Ըստ նրա, այդ նախադրյալներն են կայուն ներքաղաքական և արտաքին քաղաքական իրավիճակը, նոր Ընտրական օրենսգիրքը, ինչպես նաև նախորդ ընտրությունների փորձը:
Նախընտրական մրցավազքին, որը դուրս է գալիս եզրագիծ, մասնակցում են ութ քաղաքական կուսակցություններ և մեկ նախընտրական դաշինք ի դեմս ընդդիմադիր ՀԱԿ-ի:

Главными фаворитами на предстоящих парламентских выборах в Армении являются правящая Республиканская партия Армении и партия «Процветающая Армения». Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил член РПА Гагик Минасян. По его словам, за РПА и ППА идут 3-4 партии, которые находятся на пороге 5%. Гагик Минасян также подчеркнул важность проведения в стране нормальных выборов, отметив, что сейчас есть все предпосылки для этого.
По его словам, такими предпосылками являются стабильная внутриполитическая и внешнеполитическая ситуация, новый Избирательный кодекс, а также опыт прошедших выборов.
В предвыборную гонку, которая выходит на финишную прямую, вступили восемь политических партий и один предвыборный блок в лице оппозиционного Армянского национального конгресса.