24 Մարտ 2012 - 08:50 AMT
Այսօր Հանրապետության հրապարակում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, տրանսպորտի և կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանը, Երևանի քաղաքապետ տարոն Մարգարյանն ու Հայաստանում Չինաստանի դեսպանության ներկայացուցիչները անձամբ փորձարկեցին Չինաստանից Երևան ներկրված « Higer-Bus» մակնիշի 249 ավտոբուսներից մեկը:
Հայաստանի և Չինաստանի միջկառավարական համագործակցության արդյունքում Երևան է ներկրվել « Higer-Bus» մակնիշի 249 ավտոբուս: Դրանք փուլ առ փուլ կներգրավվեն մայրաքաղաքի հասարակական տրանսպորտի երթուղիներում և, համաձայն Երևան քաղաքի վերգետնյա հասարակական տրանսպորտի երթուղային նոր ցանցի, կսպասարկեն մայրաքաղաքի բնակիչներին: Ընդհանուր 45 ուղևոր տեղատարողությամբ 22 նստատեղով այս ավտոբուսները համալրված են տեխնիկապես հագեցած սարքավորումներով և օդափոխության համակարգերով:
Ավտոբուսների միջնամասի հարթակը նախատեսված է նաև հատուկ կարիքներ ունեցող մարդկանց համար: Նախատեսվում է մինչև տարեվերջ դրանցից 25-ը կահավորել սայլակներով տեղաշարժվող ուղևորների ելումուտը ապահովող հատուկ սարքավորումներով: Դիզելային հզոր շարժիչներով այս ավտոբուսները հեշտ կառավարման ու արագ տեղաշարժվելու շնորհիվ նաև կբեռնաթափեն մայրաքաղաքի ուղևորատար տրանսպորտային հոսքերը:
Երևանի քաղաքապետարանի տրանսպորտի վարչության պետ Հենրիկ Նավասարդյանի փաստմամբ` ավտոբուսները կսպասարկեն 6 երթուղի. 3-րդ համարը Հարավ-արևմտյան թաղամասից կշարժվի Նոր նորքի 8-րդ զանգված, 22-րդ համարը`Նոր Նորքի 9-րդ զանգվածից երկաթգծի կայարան, 32-րդ համարը`Հյուսիսային ավտոկայանից Գարեգին Նժդեհի հրապարակ, 38-րդ համարը`Նոր Նորքի զանգվածից քաղաքի կենտրոնով գնալու է Նորաբաց գյուղ , 54 համարը, որը կսպասարկի այսօրվանից, Ավան թաղամասից կշարժվի Նորաբաց գյուղ:

24 Март 2012 - 08:50 AMT
24 марта в Ереване на Площади Республики президент РА Серж Саргсян, министр транспорта и связи РА Манук Варданян, мэр Еревана Тарон Маркарян и представители посольства Китая лично испытали один из автобусов марки “ Higer”, импортированных из Китая в Ереван.
В результате межправительственного сотрудничества Армении и Китая в Ереван импортировано 249 автобусов марки “ Higer”. Они поэтапно будут внедрены в маршрутную сеть общественного транспорта столицы, и уже с 24 марта новые автобусы начнут обслуживать жителей столицы. Автобусы вместимостью 22 пассажира, могут перевозить 45 пассажиров. Они оснащены техническим оборудованием, системой вентиляции. До конца года планируется оснастить 25 автобусов специальным оборудованием, обеспечивающим вход и выход для инвалидов. Благодаря легкому управлению и быстрому перемещению этих автобусов, имеющих мощные дизельные двигатели, будет разгружен поток общественного транспорта столицы.
О утверждению начальника управления транспорта мэрии Еревана Генрика Навасардяна, автобусы будут обслуживать 6 маршрутов: это рейсы под номерами 28, 32, 54, 38, 3, 22.