(?)Պատմե ք մի քիչ Ձեր ներկա գործունեության մասին:
(!)Ալիզե. Մենք 3 համերգով հանդես ենք եկել Նեպալում, Հայաստանում կունենանք 2 համերգ, այնուհետև ևս 2-ը կունենանք Վրաստանում: Ներկայումս աշխատանքը շատ եռանդուն ու հետաքրքիր է: Շվեյցարիան, որտեղից մենք եկել ենք, ունի 4 պետական լեզու: Մեզ համար հիանալի հնարավորություն է հանդես գալ մայրենի լեզվով և, ինչո՞ւ ոչ, նպաստել ֆրանսերեն լեզվի տարածմանը:
Քսավիե. Մեզ համար լավ հնարավորություն է մարդկանց հետ շփման մեջ մտնել, համերգների ընթացքում բացահայտել այլ մշակույթներ, լեզուներ:
Ալիզե. Մենք ստեղծագործում ենք հիմնականում ֆոլք-փոփ ժանրում: Չնայած որ ֆրանսերեն լեզվով ենք հանդես գալիս, մենք հնարավորություն ենք ունեցել հանդես գալ այլ փառատոներում, ոչ ֆրանսախոս երկրներում: Ելույթներով հանդես ենք եկել Բելգիայում, 12 օրում 8 համերգներով հանդես ենք եկել Չինաստանում:
(?)Հաճա ՞խ եք ելույթ ունենում Ֆրանկոֆոնիային նվիրված միջոցառումներում
(!)Ալիզե. Ֆրանկոֆոնիայի շրջանակներում ելույթ ենք ունեցել անցած տարի Չինաստանում և այս տարի Հայաստանում, հույս ունենք, որ եկող տարի հնարավորություն կունենանք ավելի շատ երկրներում ելույթ ունենալ: Պետք է նշենք, որ մենք պայքարում ենք ֆրանսերենի համար: Շվեյցարիայի անգլալեզու երաժշտախմբերին ավելի հեշտ է հանդես գալ արտերկրում և մենք պայքարում ենք աշխարհում ֆրանսերենով հանդես գալու համար: Քսավիեն, ով նաև գրքեր է գրում, շատ կապված է ֆրանսերենի հետ: Հետաքրքիր է, որ Ֆրանկոֆոնիայի շրջանակում մեզ հրավիրեցին հանդես գալ Նեպալում: Այն նկատելի է դարձնում Ֆրանսերենի կարևորությունն աշխարհում:
(?)Ինչու ՞ ցանկացաք մասնակցել «Եվրատեսիլ» երգի մրցույթին:
(!)Քսավիե. Մենք ներկայացել ենք մեկ անգամ նախընտրական փուլում և կարող ենք ասել, որ դա մեզ համար մարտահրավեր է: Շվեյցարիայում ֆրանսախոսների թիվը փոքր է, ու դա շվեյցարական հեռուստաընկերության առաջարկն էր՝ հանդես գալ ֆրանսերեն լեզվով: Ցավով պետք է նշեմ, որ մրցույթում գերակշռում է անգլալեզու երգերի հաղթանակը:
Ալիզե. Մեզ համար հաջողություն էր դա, որովհետև մենք հավաքած միավորով վերջին տեղերում չէինք, և դա նշանակում է, որ երկրի գերմանախոս մասը քվեարկել էր ֆրանսալեզու երգի օգտին և դա մենք համարում ենք մեծ հաջողություն, տվյալ մրցույթի շրջանակում:
(?)Քսավիե, պատմիր մի քիչ քո գրական գործունեության մասին:
(!)Քսավիե. Ստեղծագործում եմ մանկուց ի վեր: 2003 թ-ին գրել եմ մի նովել, վեպեր, բանաստեղծություններ, որոնց մի մասը դեռ դարակում են: Իրականում երաժշտությունը հետ մղեց իմ գրական գործունեությունը, որովհետև սկսեցի երգերի բառեր գրել:
(?)Հասցրե ՞ լ եք ծանոթանալ Հայաստանին:
(!)Ալիզե. Դեռ չենք հասցրել որևէ բան տեսնել: Մեր խմբի անդամ Բենը գեղեցիկ լեռ է տեսել, հետո բացահայտել ենք, որ դա Արարատն է: Հույս ունենք վաղը` Գյումրու ճանապարհին, քիչ-քիչ բացահայտել երկիրը
Քսավիե. Մենք շատ հետաքրքրասեր ենք, և ցանկություն ունենք բացահայտել մշակույթը, որպեսզի վերադառնանք այդտեղ: Կփորձենք վերադառնալ այստեղ:
(?)Դուք հյուրախաղերով հաճախ եք հանդես գալիս տարբեր երկրներում: Որևէ ավանդույթ ունե ՞ ք մի բան տանելու այդ երկրից:
(!)Ալիզե. Չգիտենք, ավանդույթ ասենք դրան թե ոչ, բայց ամեն երկրում փորձում ենք այցելել այն վայրերը, որոնք առավել բնորոշում են տվյալ երկիրը: Որպես երաժիշտ աշխատում ենք գնել, տվյալ երկրին բնորոշ գործիք, որովհետև նոր հնչողությունների բացահայտման և երգացանկը հարստացնելու կարիք ունենք
(?)Ի ՞նչ եք մաղթում հայ հանդիսատեսին
(!)Ալիզե. Ցանկանում եմ, որ սիրեն երաժշտությունը և կարողանան մշտապես շփվել, հանդիպել: Մեր նպատակը միայն համերգը չէ, այլ նաև շփումը:

24 Март 2012 - 16:59 AMT
(!) Ализе: Мы выступили с тремя концертами в Непале, в Армении у нас запланировано два концерта, еще два – в Грузии. В настоящее время у нас очень плотный и интересный график, мы полны энергии и желания работать. В Швейцарии, откуда мы приехали, четыре государственных языка. Для нас это блестящая возможность петь на родном языке и, почему бы не внести свой вклад в дело распространения французского языка.
Ксавье: Для нас это еще и блестящая возможность общаться с людьми, открывать другие культуры, языки.
Ализе: Мы выступает в основном в жанре Фолк-поп. Несмотря на то, что мы выступаем на французском языке, мы принимали участие в различных фестивалях в нефранкоязычных странах. Мы гастролировали в Бельгии, в течение 12 дней мы выступили с 8 концертами в Китае.
(?) Часто ли вы выступаете в мероприятиях, посвященных Франкофонии?
(!) Ализе: В рамках Франкофонии в прошлом году мы выступали Китае, а в этом году – в Армении, и мы надеемся, что в будущем году у нас будет возможность выступить в других странах. Должна отметить, что мы боремся за использование французского языка, за выступление певцов и групп на родном языке не только у себя на родине, но и за рубежом. Ксавье пишет книги, он очень любит французский язык. Интересно, что в рамках Франкофонии нас пригласили выступить в Непале. Это говорит о популярности французского языка в мире.
(?) Почему вы решили принять участие в конкурсе “Евровидение”?
(!) Ксавье: Мы выступили в отборочном туре, это было нас своеобразным вызовом. В Швейцарии очень мало франкоязычных жителей, и выступление на французском было предложено нам швейцарским телевидением. К сожалению, на конкурсе в основном побеждают песни на английском.
Ализе: Для нас это было успехом, мы с нашими очками были далеко не последними.
(?) Ксавье, расскажите, пожалуйста, о вашей писательской деятельности.
(!) Ксавье: Я пишу с детства. В 2003 году я написал новеллу, повести, романы, стихотворения, часть которых пока лежит на полке. На самом деле музыка оттеснила мою писательскую деятельность. Сейчас я пишу только тексты для песен.
(?) Вы уже успели поближе познакомиться с Арменией?
(!) Ализе: Мы пока не успели ничего увидеть. Бен из нашей группы видел красивую гору, и только позже он узнал, что это Арарат. Мы надеемся завтра по дороге в Гюмри чуть больше узнать о вашей стране.
Ксавье: Мы очень любопытные и хотим познакомиться с вашей культурой, чтобы в дальнейшем вновь вернуться сюда.
(?) Вы часто выступаете с гастролями в разных странах. Есть ли у вас какая-нибудь традиция в связи с этим?
(!) Ализе: Не знаю, можно ли назвать это традицией, но в каждой стране мы посещаем места, которые характеризуют ее, являются ее визитной карточкой. Как музыкант, в каждой стране я стараюсь купить какой-нибудь национальный музыкальный инструмент.
(?) Что вы пожелаете армянской публике?
(!) Ализе: Я желаю им любить музыку, а также больше общения и подобных встреч. Наша цель – не только концерт, но и общение.