26 Մարտ 2012 - 11:50 AMT
Ն. Փաշինյան. «Ժառանգությունն» առաջարկել է ետ վերցնել Րաֆֆի Հովհաննիսյանի թեկնածությունը 5 այլ ընտրատարածքների փոխարեն
Ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) ներկայացուցիչ, «Հայկական ժամանակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանը չի մեկնաբանել ընդդիմադիր «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի այսօրվա հայտարարությունը 7-րդ ընտրատարածքում իր թեկնածությունը հանելու մասին: «Առայժմ դե-յուրե փաստը չի կայացել, ես զերծ եմ մնում այս հարցի շուրջ մեկնաբանություններից»,- լրագրողներին մամլո ասուլիսում հայտարարել է Փաշինյանը:
Միաժամանակ նա նշել է, որ «Ժառանգությունը» ժամանակին առաջարկել է ՀԱԿ-ին քննարկել ընդդիմադիր ուժերի միջև մեծամասնական ընտրատարածքները բաժանեու հարցը մրցակցությունից խուսափելու համար, սակայն այս հարցի շուրջ կոնկրետ առաջարկներ ներկայացնելու փոխարեն առաջարկել է ՀԱԿ-ին կրկին վերադառնալ այս թեմային թեկնածուների առաջադրումից հետո:
Փաշինյանը հաղորդել է, որ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի ուրբաթ օրվա կոչից հետո, ով առաջարկել է ընդդիմադիր ուժերին համագործակցել մեծամասնական ընտրություններում մրցակցությունից խուսափելու համար, «Ժառանգությունը» առաջարկել է ՀԱԿ-ին 7-րդ ընտրատարածքից Հովհաննիսյանի թեկնածությունը հանելու դեպքում ետ կանչել իր թեկնածուներին 1, 4, 6, 9 և 12 ընտրատարածքներից: «ՀԱԿ-ը համարել է, որ նման առաջարկը բանակցությունների համար հիմք չի ծառայում, քանի որ, իմ կարծիքով, ոչ ոք նման առաջարկը տրամաբանական չէր համարի»,- նշել է նա:
Փաշինյանը նաև հավելել է, որ ՀԱԿ-ն ամեն ինչ արել է, որպեսզի ժողովրդի մոտ լինի այլընտրանքի հնարավորություն և այդ նպատակով առաջադրել է ընդդիմադիր ուժերի շարքում մեծամասնական թեկնածուների ամենամեծ թիվը՝ 38 (կա 41 ընտրատարածք՝ խմբ. դիտ.):
7-րդ ընտրատարածքում (Մալաթիա-Սեբաստիա) մայիսյան խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ պատգամավորական աթոռի համար կպայքարեն ամենախոշոր հայ օլիգարխներից Սամվել Ալեքսանյանը, «Ժառանգություն» ընդդիմադիր կուսակցության նախագահ Րաֆֆի Հովհաննիսյանն ու ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) ներկայացուցիչ, «Հայկական ժամանակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրանցից բացի այդ ընտրատարածքում իրենց թեկնածությունն են առաջադրել նաև անկուսակցական Վարդան Վարդանյանն ու Տիգրան Գրիգորյանը:

26 Март 2012 - 11:50 AMT
Никол Пашинян: “Наследие” предлагало отозвать кандидатуру Раффи Ованнисяна в обмен на пять других участков
Представитель оппозиционного Армянского национального конгресса (АНК), главный редактор газеты “Айкакан жаманак” Никол Пашинян не прокомментировал сегодняшнее заявление лидера оппозиционной партии “Наследие” Раффи Ованнисяна о самоотводе своей кандидатуры на выборах парламент по тому же 7-м округу. “Пока де-юре факт не состоялся (самоотвода), я воздержусь от комментариев на этот вопрос ( ответные шаги АНК)”,- заявил он журналистам на пресс-конференции в Ереване.
При этом Пашинян отметил, что “Наследие” предлагало в свое время АНК обсудить вопрос раздела мажоритарных округов между оппозиционными силами, дабы избежать конкуренции, однако в ответ на предложение представить конкретные предложения по этому вопросу, предложило АНК вновь вернуться к этой теме после выдвижения кандидатов.
Пашинян сообщил, что после пятничного призыва Раффи Ованнисяна к сотрудничеству между оппозиционным силами дабы избежать конкуренции на мажоритарных выборах, “Наследие” предложило АНК в обмен на самоотвод Ованнисяна с 7-ого округа, отозвать своих кандидатов с 1, 4, 6, 9 и 12 округов. “АНК посчитал, что подобное предложение не служит основанием для переговоров, так как думаю, что никто не счел бы такое предложение логичным”,-отметил он.
Пашинян также добавил, что АНК сделало все, чтобы у народа была возможность альтернативы, и с этой целью выдвинуло наибольшее количество мажоритарных кандидатов среди оппозиционных сил – 38 ( всего 41 избирательный округ –прим.ред.).
В седьмом избирательном округе зарегистрированы кандидатами один из крупнейших армянских олигархов Самвел Алексанян, лидер оппозиционной партии "Наследие" Раффи Ованнисян и представитель оппозиционного Армянского национального конгресса (АНК), главный редактор газеты “Айкакан жаманак” Никол Пашинян. Кроме них свои кандидатуры в этом округе выдвинули также беспартийные Вардан Варданян и Тигран Григорян.
Сегодня Раффи Ованниян заявил, что берет самоотвод, дабы послужить примером для сотрудничества на мажоритарных выборах другим оппозиционным силам.