26 Մարտ 2012 - 12:38 AMT
Հ. Սահակյան. Ընտրությունների ելքը կախված է նրանից, թե կուսակցություններն ինչպես կանցկացնեն քարոզարշավը
Այսօր կայացած մամլո ասուլիսում իշխող Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության անդամ Հովհաննես Սահակյանը հայտարարել է, որ «Հայաստանի եվրոպացի բարեկամների» կողմից անցկացված սոցիոլոգիական հարցման արդյունքները չի կարելի վերջնական համարել: Սահակյանի կարծիքով, նախընտրական քարոզարշավից առաջ անցկացված հարցումը չի արտացոլում այն իրավիճակը, որը կլինի քվեարկությունից մեկ շաբաթ կամ 10 օր առաջ:
«Հանրապետական կուսակցությունը միշտ բարձրացնում է իր վարկանիշը նախընտրական քարոզարշավը սկսելուց հետո»,- հայտարարել է Սահակյանը: Նրա կարծիքով, ամենակարևորը կլինի այն, թե ինչպես կմոտենան կուսակցություններն իրենց քարոզարշավներին, հենց դա շատ դեպքերում կորոշի արդյունքը:
«Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ» միջազգային հասարակական կազմակերպության 2012թ. փետրվարի 29-ից մարտի 5-ը անցկացրած հետազոտության համաձայն, ներկայումս նախընտրական մրցավազքի առաջատարը «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունն է (ԲՀԿ) է 41 տոկոսով՝ կողմնորոշված ընտրողների թվում:
Երկրորդ տեղում է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը 37 տոկոսով: Մեծ տարբերությամբ, ՀՀԿ-ին հաջորդում են ՀՅԴ-ն՝ 5 տոկոս, ՀԱԿ՝ 4,8 տոկոս, «Օրինաց երկիրը»՝ 4,5 տոկոս և «Ժառանգությունը»՝ 3,9 տոկոս:

26 Март 2012 - 12:38 AMT
На состоявшейся сегодня пресс-конференции член парламентской фракции правящей Республиканской партии Армении Ованнес Саакян заявил, что считает итоги социологического опроса, проведенного Европейскими друзьями Армении, не нужно считать окончательными. По мнению Саакяна, опрос, проведенный задолго до кампании, не отражает той ситуации, которая будет за неделю или 10 дней до голосования. “Республиканская партия всегда поднимает свой рейтинг после начала избирательной кампании”, – заявил Саакян. По его мнению, самым важным будет то, как подойдут партии к своей кампании, именно это во многом будет определять исход.
Согласно опросу, проведенному Европейскими друзьями Армении, в предвыборной гонке впереди находится “Процветающая Армения” с 41%, следом – РПА с 37% голосов. За ними с большим отрывом следуют АРФ Дашнакцутюн (5%), оппозиционный Армянский Национальный Конгресс (4.8%), «Оринац Еркир» (4.5%) и «Наследие» (3.9%).