27 Մարտ 2012 - 09:15 AMT
Թուրքիան հսկայական ռեսուրսներ է ծախսում կասեցնելու համար Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը, սակաայն, այժմ, զրկվելով հրեական լոբբիի աջակցությունից, իրավիճակը Թուրքիայի համար բարդանում է: Այդ մասին այսօր Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել են թուրքագետ Հակոբ Չաքրյանն ու Հայագիտական կենտրոնի ղեկավար և «Նորավանք» գիտակրթական կենտրոնի փորձագետ Արիստակես Սիմավորյանը: Ըստ փորձագետների, թուրքական իշխանությունները լավ են գիտակցում, որ ճանաչման գործընթացն առաջ է գնում և որ ժխտման քաղաքականությունը ձախողման է դատապարտված, թեև շարունակում են փորձել ամեն կերպ ապացուցել հակառակը: Ինչ վերաբերում է Ցեղասպանության մասին բանաձևին, որը ներկայացվել է ԱՄՆ Կոնգրես, ապա քիչ հավանական է, որ այն ընդունվի, քանի որ այժմ ԱՄՆ համար երկու կարևոր խնդիր կա՝ Իրանն ու Սիրիան, որտեղ ԱՄՆ-ին Թուրքիայի աջակցությունն է հարկավոր: Ուստի, դժվար թե բանաձևն այս փուլում ընդունվի:
Սենատորներ Ռոբերտ Մենենդեզն ու Մարկ Քիրքը ԱՄՆ Սենատի քննարկմանն են առաջադրելՀայոց ցեղասպանության մասին 399 բանաձևը: «Ժամանակն է, որպեսզի ԱՄՆ-ը միանա 19 երկրներին, այդ թվում` Բելգիային, Կանադային, Ֆրանսիային, Իտալիային և ԵՄ-ին, որոնք Օսմանյան Թուրքիայում 1,5 մլն հայերի զանգվածային սպանությունները Ցեղասպանություն են ճանաչել: Հայոց ցեղասպանությունը պատմական փաստ է, որը Ցեղասպանության մասին կոնվենցիայի ընդունման պատճառներից մեկն է դարձել: Միայն ճանաչելով անցյալի հանցագործությունները` մենք կկարողանանք կանխել դրանք ապագայում»,- հայտնել է սենատոր Մենենդեզը:
Նոր բանաձևում լրացում կա Ցեղասպանության հանցագործության կանխման և պատժի մասին կոնվենցիայի վերաբերյալ 1951թ. Միջազգային դատարանին ԱՄՆ ուղերձից:
1948թ Փարիզում Միավորված ազգերի կազմակերպության Գլխավոր ասամբլեայի կողմից ընդունվեց 260-րդ որոշումը` ցեղասպանությունների` որպես հանցագործության և դրանց պատժման մասին կոնվենցիան: Կոնվենցիան ուժի մեջ մտավ 1951թ հունվարի 12-ին: Այն հաստատում է «ցեղասպանություն» հասկացության միջազգային իրավական կարգավիճակը որպես մարդկության դեմ իրականացավծ ծանրագույն հանցագործության, ինչպես նաև տալիս է դրա իրավական գնահատականը: Բոլոր մասնակից-պետություններին իրավունք է տրվում ձեռնարկել միջոցներ ցեղասպանությունները կանխելու և պատժելու համար` խաղաղ կամ ռազմական ճանապարհներով: Այս կոնվենցիան 2011թ հաստատած երկրների թիվը հասնում է 141-ի:

Турция тратит огромные ресурсы на то, чтобы остановить признание Геноцида армян в США, теперь же, лишившись поддержки еврейского лобби, ситуация для Турции стала еще тяжелее. Об этом заявили сегодня на пресс-конференции тюрколог Акоп Чакрян и глава Арменоведческого центра и эксперт научно-образовательного центра “Нораванк” Аристакес Симаворян. По их словам, сами турецкие власти хорошо осознают, что процесс признания идет вперед и политика отрицания обречена на провал, хотя и продолжают всеми силами пытаться доказать обратное. Что касается резолюции о признании Геноцида, представленной в Конгресс США, то маловероятно, что он пройдет, потому что сейчас для США важны две проблемы – Иран и Сирия, в разрешении которых нужна помощь Турции. Поэтому не стоит надеяться, что признание на данном этапе возможно.
20 марта сенаторы Роберт Менендез и Марк Кирк внесли на обсуждение в Сенат – верхнюю палату Конгресса США резолюцию 399 о Геноциде армян. «Настало время, чтобы США присоединились к 19 странам, в том числе Бельгии, Канаде, Франции, Италии и ЕС, которые официально признали массовые убийства 1,5 млн армян в Османской Турции Геноцидом. Геноцид армян – исторический факт, который стал одной из причин принятия Конвенции о геноциде. Только признав преступления прошлого, мы можем предотвратить их в будущем», – заявил тогда сенатор Менендез.
В новой резолюции содержится дополнение из обращения США в 1951 году к Международному суду относительно Конвенции о предупреждении преступления геноцида и наказании за него.
Конвенция о предупреждении преступления геноцида и наказании за него была принята резолюцией 260 (III) Генеральной Ассамблеей Организации Объединенных Наций от 9 декабря 1948 года в Париже. Конвенция вступила в силу 12 января 1951 года. Она устанавливает международный правовой статус понятия «геноцид» как тягчайшего преступления против человечества, а также даёт его юридическое определение. Всем странам-участницам предписывается принимать меры к предотвращению и наказанию актов геноцида в военное и мирное время.