Երևանի Հրաչյա Ղափլանյանի անվան դրամատիկական թատրոնը բեմադրության է պատրաստում Եղեռնի 100-րդ տարելիցին նվիրված ներկայացում: Այդ մասին մամլո ասուլիսի ժամանակ ասացին նույն թատրոնի դերասան, ՀՀ ժողովրդական արտիստ Արթուր Ութմազյանը և թատերախմբի վարիչ Հովհաննես Թեքգյոզյանը:
Նրանց խոսքով ներկայացումը հիմնվելու է Պերճ Զեյթունցյանի պիեսի վրա, և պատմելու է Հայաստանի ազատագրության հայ գաղտնի բանակի` ԱՍԱԼԱ-ի 4 մարտիկների մասին:
Պիեսը բեմադրելու է թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Արմեն Խանդիկյանը: Բանախոսները չնշեցին ներկայացման անունը, քանի որ այն դեռ հստակ որոշված չէ:
Հիշեցնենք, որ ԱՍԱԼԱ-ն դեռևս 1991 թվականին` Հայաստանի անկախության հռչակումից հետո, հայտարարեց իր գործունեության դադարեցման մասին:

27 Март 2012 - 10:45 AMT
Ереванский драматический театр им. Г. Хапланяна готовит спектакль, посвященный 100-летию Геноцида армян. Об этом во время пресс-конференции сообщили актер театра, народный артист РА Артур Утмазян и руководитель театральной труппы Ованнес Текгезян.
По их словам, спектакль будет основан на пьесе Перча Зейтунянца и будет рассказывать о 4 бойцах Армянской секретной армии освобождения Армении АСАЛА.
Постановкой пьесы займется художественный руководитель театра Армен Хандикян.
Следует напомнить, что в 1991 году, после провозглашения независимости Армении, АСАЛА заявила о прекращении своей деятельности.