28 Մարտ 2012 - 13:12 AMT
Վաղը՝ մարտի 29-ին լեհ ռեժիսոր Յուլիուշ Մախուլսկու «Վա-բանկ» կատակերգությամբ «Նարեկացի» արվեստի միության կինոսրահում սկսվելու է «Լեհական կինոտարի» փառատոնը: Այն անցկացվելու է Հայաստանում Լեհաստանի Հանրապետության դեսպանության հետ համատեղ:
Կինոտարվա ընթացքում հայերեն ենթագրերով ներկայացվելու են լեհական կինոյի դասական և ժամանակակից 10 ֆիլմ: Կինոտարվա դիտումները տեղի են ունենալու յուրաքանչյուր ամսվա վերջին հինգշաբթի օրը և ուղեկցվելու են կինոգետի կամ կինոգործչի մասնակցությամբ քննարկումներով:
Կինոտարվա առաջին ֆիլմը ռեժիսորին համբավ բերած «Վա-բանկ» դրամատիկ կատակերգություն է:
Ֆիլմի գլխավոր հերոսն արջորս Հենրի Քվինթոն է, ով կյանքի վերջին վեց տարիներն անցկացնելով բանտախցում` ազատության մեջ հայտնվելու առաջին իսկ օրվանից որոշում է կտրուկ փոխել իր կենսակերպն ու հրաժարվել հանցավոր աշխարհում ունեցած մեծ հեղինակությունից: Սակայն մտերիմ ընկերոջ մահվան բոթը Հենրիին ստիպում է վերանայել իր որոշումը:
Հենրի Քվինթոյի կերպարը մարմնավորել է ռեժիսորի հայրը` լեհական թատրոնի և կինոյի հայտնի ռեժիսոր և դերասան Յան Մախուլսկին: «Վա-բանկ»-ը մեծ հետք և ազդեցություն է ունեցել ինչպես լեհական կինոյի պատմության մեջ, այնպես էլ Յուլիուշ Մախուլսկու ստեղծագործական հետագա կյանքում: Հաջողություն, որ ռեժիսորը պարբերաբար փորձել է հետ բերել` նկարահանելով «Վա-բանկ 2», «Վինչի կամ Վա-բանկ 3»` իրենց նշանակությամբ առավել համեստ ֆիլմերը:

29 марта комедией “Ва-банк” польского кинорежиссера Юлиуша Махульского в зале союза искусства “Нарекаци” стартует фестиваль “Год польского кино”. Фестиваль пройдет при содействии посольства Польши в Армении.
В течение года будут представлены 10 польских классических и современных фильмов, снятых в разные годы, с титрами на армянском языке. Увидеть шедевры польского кино можно будет в последний четверг каждого месяца, показы будут сопровождаться обсуждениями с участием киноведов или деятелей кино.
Первый фильм фестиваля принес своему режиссеру мировую славу, это криминальная комедия “Ва-банк”. Действие фильма происходит в Польше в 1930-х годах. Главный герой, известный в криминальных кругах медвежатник по имени Генри Квинто выходит из тюрьмы, в которой провёл свои последние шесть лет с твердым решением изменить свою жизнь и отказаться от криминального прошлого. Но то, что ждет его на свободе, заставляет вновь пересмотреть принятое ранее решение. Квинто узнаёт, что умер его друг, с которым они играли в джазовом оркестре. В смерти друга виновен некий Крамер, по чьей вине Квинто попал в тюрьму. И тогда Квинто выходит на тропу мести – с помощью трех подельников устраивает налет на банк, но так, что за решеткой в итоге оказывается Крамер.
Главную роль в фильме исполнил отец режиссера – известный актер польского кино и театра, режиссер Ян Махульский. После первого фильма Юлиуш Махульский снял продолжения фильма – “Ва-банк 2” и “Винчи или Ва-банк 3”, успех которых был намного скромнее, чем у первого фильма.