Ընդդիմադիր ՀՅԴ խորհրդարանական խմբակցության անդամ Լիլիթ Գալստյանը իշխանություններին, մասնավորապես` ՀՀԿ-ին, կոչ է արել սովորել պատասխանատու լինել կառավարման համար: «Պետք է պատասխան տալ, այլ ոչ թե զբաղվել «մարդաորսով»,-հայտարարել է նա` գալիք ընտրություններում կուսակցությունների նախընտրական ծրագրերին և ընտրացուցակներին նվիրված քննարկման ընթացքում:
Գալստյանն ընդգծել է, որ «լավ երկրից» տարեկան 40-50 հազար մարդ չէր մեկնի: «Քաղաքական մեծամասնությունը` ի դեմս նախագահի, վարչապետի, սիրում է խոսել բարոյականության մասին, սակայն բանը խոսքերից այն կողմ չի անցնում»,-հավելել է նա:
Այս առնչությամբ ընդդիմադիր պատգամավորը հեգնանքով ընդգծել է, որ երկրում ծանր սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի, արտագաղթի և աղքատության դեպքում, վերջերս տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններում իշխանությունը ստացավ ձայների 80 տոկոսը:
Քննարկումը կազմակերպվել է ԱՄՆ ազգային ժողովրդավարության ինստիտուտի աջակցությամբ Քաղաքական և միջազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի կողմից:
Հայաստանում խորհրդարանական ընտրությունները կկայանան մայիսի 6-ին: Ընտրություններին մասնակցում են 8 քաղաքական կուսակցություններ և մեկ նախընտրական դաշինք` ի դեմս ՀԱԿ-ի:

28 Март 2012 - 13:15 AMT
Депутат от оппозиционной партии АРФ Дашнакцутюн Лилит Галстян призвала власти, в частности правящую Республиканскую партию Армении (РПА), научиться нести ответственность за свое правление. “надо отвечать, а не заниматься “охотой на людей””,-заявила она на политическом обсуждении посвященном избирательным спискам партий и программам на будущих выборах.
Галстян отметила, что 40-50 тыс. человек ежегодно не уезжали бы из “хорошей страны”, каковой по заверениям властей является Армения. “ Политическое большинство в лице президента, премьера, любит говорить о морали, однако дальше слов дело не заходит”,- добавила она.
В этой связи оппозиционный депутат с иронией отметила, что при всей тяжелой социально-экономической ситуации в стране, огромном уровне беднсоти и эмиграции, власть на прошедших недавно выборах в органы местного самоуправления получила больше 80%. “Когда человека привязываешь к зарплате 35 тыс. драмов ( примерно $90), то его легче купить”,-заметила она.
Парламентские выборы в Армении состоятся 6 мая. В выборах участвуют восемь политических партий и один предвыборный блок в лице оппозиционного Армянского национального конгресса (АНК).