28 March 2012 - 17:40 AMT
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը պետական այցով մարտի 27-ի երեկոյան ժամանել է Սինգապուրի Հանրապետություն, հաղորդում է ՀՀ նախագահի մամլո գրասենյակը: Այսօր Հանրապետության ղեկավարը հանդիպում է ունեցել Սինգապուրի բարձրագույն ղեկավարության` նախագահ Թոնի Տան Քեն Յամի, վարչապետ Լի Սյան Լունի հետ, ինչպես նաև մասնակցել է Սինգապուրի բիզնես ֆեդերացիայի անունից ի պատիվ Հայաստանի նախագահի տրված ճաշին, որին ներկա են եղել այդ երկրի խոշոր գործարարներն ու ամենաազդեցիկ կորպորացիաների ղեկավարները: Սինգապուրի և Հայաստանի նախագահները քննարկել են երկու երկրների միջև տարբեր ոլորտներում համագործակցությունը զարգացնելու, հայ-սինգապուրյան քաղաքական երկխոսությունն ակտիվացնելու ուղղությամբ հնարավոր քայլերը: Սինգապուրի նախագահ Թոնի Տան Քեն Յամի խոսքով, չնայած երկու երկրները դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատեցին 20 տարի առաջ, հայ-սինգապուրյան կապերը գոյություն ունեն 150 տարուց ավելի: Հենց հայերն են Սինգապուրում տպագրել առաջին թերթը, հիմնել առաջին քրիստոնեական եկեղեցին: Սերժ Սարգսյանի դիտարկմամբ, Սինգապուրն արագ զարգացած հաջողված պետության լավ օրինակ է բազմաթիվ երկրների, այդ թվում` Հայաստանի համար:
Սինգապուրի «Իստանա» նստավայրում պաշտոնական բանակցությունները եզրափակվել են փաստաթղթերի ստորագրմամբ:
Մասնավորապես, ստորագրվել են Փոխըմբռնման հուշագիր Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Սինգապուրի Հանրապետության կառավարության միջև մշակույթի ոլորտում համագործակցության մասին և Համաձայնագիր Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Սինգապուրի Հանրապետության կառավարության միջև դիվանագիտական և ծառայողական անձնագրեր ունեցող անձանց համար մուտքի արտոնագրի պահանջի փոխադարձաբար վերացման մասին:
Բացի այդ, ՀՀ ղեկավարը Սինգապուրի ամենաազդեցիկ կորպորացիաների և երկրի խոշոր բիզնես ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ քննարկել է Հայաստանում ներդրումներ անելու հեռանկարները: Սինգապուրի գործարար շրջանակների ներկայացուցիչները հետաքրքրվել են հատկապես տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, հեռահաղորդակցության, առողջապահության, քաղաքաշինության և քաղաքաշինական ծրագրավորման, ՀԷԿ-երի շինարարության, աղբահանության և ջրային ռեսուրսների կառավարման ոլորտներում Հայաստանի հետ համագործակցության հնարավորություններով: Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպմանը պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ առաջիկայում Սինգապուր կայցելեն նաև հայ գործարարները` բանակցություններն ու մտադրություններն ավելի որոշակի ծրագրերի վերածելու նպատակով:
Պետական այցի շրջանակներում Սերժ Սարգսյանն այցելել է նաև Սինգապուրի բուսաբանական այգի, որտեղ տեղի է ունեցել այդ երկրի ազգային խորհրդանիշը համարվող ծաղկի` «Սինգապուրյան խոլորձի» անվանակոչության արարողությունը: Այսպիսի միջոցառումներ Սինգապուրում տեղի են ունենում ի պատիվ երկրի բարձրաստիճան հյուրերի և անվանի գործիչների: Վերոնշյալ արարողակարգին Հայաստանի նախագահի մասնակցությունը մեկ այլ խորհուրդ ևս ուներ. «Վանդա Միսս Ջոակիմ» անունը կրող խոլորձի տեսակը, որը հայտնի է նաև որպես «Սինգապուրյան խոլորձ» կամ «Ալոհա արքայադստեր խոլորձ», իր անվանումն ստացել է ի պատիվ Սինգապուրում բնակվող հայազգի ծաղկաբույծ Ագնես Ջոակիմի (Աշխեն Հովակիմյան), ով հայտնաբերել է այս ծաղկատեսակը: «Գեղեցիկի հանդեպ իր քնքուշ սիրով Ագնեսը հայերիս անունը առհավետ միահյուսեց Սինգապուրի ժողովրդի պատմությանը: Թող որ այս չքնաղ ծաղիկը նաև հայ-սինգապուրյան բարեկամության հարատևության խորհրդանիշը լինի»,- ասել է Հայաստանի նախագահը:

28 March 2012 - 17:40 AMT
Серж Саргсян обсудил в Сингапуре открывающиеся между двумя странами новые перспективы сотрудничества
Вечером 27 марта президент Армении Серж Саргсян с рабочим визитом прибыл Республику Сингапур, сообщает пресс-служба президента РА. Сегодня Серж Саргсян провел встречу с президентом Сингапура Тони Тан Кен Ямом, премьер-министром страны Ли Сян Люном, а также участвовал на официальном обеде, данном федерацией бизнеса Сингапура в честь приезда президента РА. На обеде присутствовали крупные бизнесмены и главы влиятельных корпораций. Президенты Армении и Сингапура обсудили перспективы расширения сотрудничества в различных сферах, возможности активизации политического диалога. По словам президента Сингапура, несмотря на то, что дипломатические отношения между странами были установлены 20 лет назад, связи существуют уже около 150 лет. Именно армяне напечатали в Сигапуре первую газету, основали первую христианскую церковь. Сингапур готов поделиться опытом своего ускоренного развития, заявил он.
В ходе встречи участники подписали Договор о взаимопонимании в сфере культуры и Соглашение об упрощении вьезда в страну лицам с дипломатическими паспортами.
Кроме того, с представителями бизнес-кругов Сингапура президент РА обсудил перспективы долговременных инвестиций в Армению. Их в частности интересовали сферы информационных технологий, здравоохранения, градостроительства, водных ресурсов. Была принята договоренность о скором посещении Сингапура армянскими бизнесменами.
В рамках визита Серж Саргсян посетил также ботанический сад Сингапура. На торжественной церемонии известным “сингапурским охидеям”, которые были выведены армянкой, дали имена. В гостевой книге Саргсян написал: “Этио чудо природы, орхидея “Ванда Мисс Джоаким” включает в себя столько же гармонии и красоты, сколько присуще Сингапуру и его народу. Я горд, что национальный цветок Сингапура носит имя армянского цветовода Агнес Джоаким (Ашхен Овакимян). Своей любовью к прекрасному, она навеки сплела имя армян с историей Сингапура. Пусть этот прекрасный цветок будет символом долговременных армяно-сингапурских отношений”.