Նենսի Փելոսին, ով նախկինում զբաղեցրել է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակի պաշտոնը, հանդես է եկել ուղերձով՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի 110-րդ տարելիցին։ Այն հրապարակվել է Փելոսիի X-ի միկրոբլոգում։
«Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը մենք հարգում ենք 110 տարի առաջ սարսափելի ցեղասպանության ժամանակ սպանված 1.5 մլն հայերի հիշատակը»,–գրել է նա, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նա հիշեցրել է, որ 2022 թվականին այցելել է Հայաստան և մեծ պատիվ է ունեցել գտնվելու Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում՝ հարգանքի տուրք մատուցելով անմեղ զոհերի հիշատակին։ Փելոսին ընդգծել է պատմության այս դաժան էջի շարունակական լուսաբանման անհրաժեշտությունը։
«2019 թվականին Դեմոկրատական պալատը (խմբ.-ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատ) պաշտոնապես ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը, դա ճշմարտության՝ պատմական և վաղուց ուշացած ճանաչում էր ու մարդու իրավունքների նկատմամբ տևական հանձնառություն»,- նշել է Փելոսին:

Бывший спикер Палаты представителей США Нэнси Пелоси выступила с заявлением по случаю 110-й годовщины Геноцида армян. Сообщение опубликовано в её микроблоге на платформе X, передаёт «Арменпресс».
«В День памяти жертв Геноцида армян мы чтим память 1,5 миллиона армян, убитых во время этого ужасающего геноцида, произошедшего 110 лет назад», — написала Пелоси.
Она напомнила, что в 2022 году посетила Армению и имела великую честь побывать в мемориальном комплексе Цицернакаберд, чтобы почтить память невинных жертв. Пелоси подчеркнула необходимость продолжать освещать эту жестокую страницу истории.
«В 2019 году Палата представителей США под руководством демократов официально признала Геноцид армян — это было признание исторической правды, пусть и с опозданием, и демонстрация нашей неизменной приверженности правам человека», — отметила она.