29 Մարտ 2012 - 09:32 AMT
Միջազգային գիտատեխնիկական կենտրոնի հայաստանյան բաժանմունքն այս տարի երիտասարդ գիտնականների դպրոց կկազմակերպի: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Միջազգային գիտատեխնիկական կենտրոնի հայաստանյան բաժանմունքի տնօրեն Համլետ Նավասարդյանը:
«Դպրոցը կանցկացվի Ծաղկաձորում այս տարվա հուլիսին: Նպատակն է երիտասարդ գիտնականներին աջակցել իրենց մշակումները հանրությանը ներկայացնելու ու կյանքի կոչելու գործում: Համապատասխան ժյուրին կընտրի շահող նախագծերը, որոնք հետագայում կիրագործվեն»,- նշեց նբանախոսը:
Կենտրոնի տնօրենն ասաց, որ դպրոցում երիտասարդները կանցնեն համապատասախան դասընթացներ այն մասին, թե ինչպես ներկայացնել մշակումը, ինչպես պաշտպանել իրենց ինտելեկտուալ սեփականությունը, ինչպես ճիշտ գրել նախագծերը, ինչպես պատրաստել բիզնես պլան և այլն:
Խոսելով կենտրոնի գործունեության մասին` Համլետ Նավասարդյանը նշեց, որ իրենք նաև հեռահար (օնլայն) ուսուցում են կազմակերպում: Դասընթացներ կկազմակերպվեն գործնական շփում, ներկայացման արվեստ, բիզնես ադմինիստրացիայի հիմունքներ, բիզնես պլանի մշակում և շատ այլ թեմաներով:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին Համլետ Նավասարդյանը պատմեց, որ օնլայն դասընթացներին մասնակցելու համար ցանկացողները պետք է դիմեն իրենց, ստանան սերվերի համապատասխան տվյալներն ու ինքնուրույն անցնեն ուսուցումը. «Բոլոր կուրսերն անցկացվում են ռուսերենով և անվճար հիմունքներով: Մենք կազմակերպում ենք նաև օնլայն ուսուցումներ համապատասխան հրավիրված դասախոսների մասնակցությամբ»:

Армянский отдел Международного научно-технического центра в этом году организует школу молодых ученых. Об этом 29 марта во время встречи с журналистами рассказал директор Армянского отдела Международного научно-технического центра Гамлет Навасардян.
“Школа будет проведена в июле этого года в Цахкадзоре. Цель открытия школы – помочь молодым ученым представить свои труды общественности, а также реализовать их. Соответствующее жюри выберет победившие проекты, которые в дальнейшем будут реализованы”, – отметил он.
Директор центра сказал, что в ходе мероприятия молодые ученые пройдут соответствующие курсы на темы: как презентовать свой труд, как защитить свою интеллектуальную собственность, как правильно разрабатывать проекты, как подготовить бизнес-план и т.д.
Говоря о деятельности центра, Гамлет Навасардян отметил, что они организуют и дистанционное (онлайн) обучение. Будут организованы курсы делового общения, искусство презентации, основы бизнес-администрации, разработка бизнес-плана и др.
В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net Гамлет Навасардян рассказал о том, что все желающие принять участие в онлайн-курсах должны обратиться в центр, получить соответствующие данные сервера и самостоятельно пройти курс обучения. “Все курсы проводятся на русском языке, курсы бесплатные. Мы проводим также онлайн-обучение с участием приглашенных преподавателей”.