Երևանում աշխատանքն է սկսել ՀՅԴ Հայ Դատի հանձնաժողովի 4-րդ համաժողովը, որին ներկա են կազմակերպության ավելի քան 60 ներկայացուցիչներ 20 երկրներից: Համաժողովին ներկա են «Հայ Դատի» պատվիրակություններ Արգենտինայից, Բրազիլիայից, ԱՄՆ-ից, ԱՄԷ-ից, Արցախից, Ավստրալիայից, Եգիպտոսից, Իրանից, Լիբանանից, Կանադայից, Կիպրոսից, Մեծ Բրիտանիայից, Ուրուգվայից, Ռուսաստանից, Սիրիայից, Վրաստանից, Քուվեյթից, Ֆրանսիայից և այլն: Համաժողովի մասնակիցները կքննարկեն Ցեղասպանության, Արցախի ճանաչման, հայ-թուրքական հարաբերություններ և Ջավախքի հարցերը:
Որպես առանձին թեմա համաժողովի ընթացքում կքննարկվի Թուրքիայի դերը Մերձավոր Արևելքում և Հայ Դատի առջև ծառացած նոր մարտահրավերները:

30 Март 2012 - 09:18 AMT
В Ереване проходит 4-ый форум комитета «Ай дата» АРФ Дашнакцутюн, на котором присутствуют более 60 представителей организации из более чем двух десятков стран. На форум приехали делегации «Ай Дата» из Аргентины, Бразилии, США, ОАЭ, Арцаха, Австралии, Египта, Ирана, Ливана, Канады, Кипра, Великобритании, Уругвая, России, Сирии, Грузии, Кувейта, Франции и т.д. Участники форума, в частности обсудят: работы по международному признанию Геноцида армян и борьба против политики отрицания; армяно-турецкие отношения; проблему юридического признания Арцаха и принципы урегулирования конфликта; вопросы борьбы с антиармянской политикой Азербайджана; внешнюю политику и вызовы Армении; вопросы защиты прав армян Джавахка.
В качестве отдельной темы на форуме обсудят роль Турции на Ближнем Востоке и новые вызовы в работе «Ай Дата».