30 Մարտ 2012 - 09:53 AMT
Վահան Հովհաննիսյան. Հայ Դատը կշարունակի պայքարել Ցեղասպանության ճանաչման համար` անկախ իշխանությունների սխալներից
Վերջին 10 տարիներին խորհրդարանական դիվանագիտությունն ամբողջ աշխարհում շատ է ակտիվացել: Այս մասին, Երևանում բացված ՀՅԴ Հայ Դատի հանձնախմբի 4-րդ համագումարի ընթացքում հայտարարել է ՀՅԴ Բյուրոյի անդամ, ԱԺ-ում ՀՅԴ խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը: Ըստ նրա, դա առաջին հերթին կապված է Խորհրդային Միության, Հարավսլավիայի փլուզման, խորհրդարանների թվի ավելացման հետ: Բացի այդ, վերջիններիս դիրքերի ամրապնդման հետևանքով մեծացել է նրանց ազդեցությունը քաղաքականության վրա: Բյուրոյի անդամն ընդգծել է, որ, չնայած խորհրդարանական դիվանագիտության կարճ պատմության, հայկական պատվիրակությունները ներկայացված են Եվրախորհուրդի, ԵԱՀԿ, ՄԱԿ, ԱՊՀ խորհրդրանական վեհաժողովներում: Հովհաննիսյանը ցավով ընդգծել է, որ հայկական պատվիրակությունները հիմնականում ոչ կոմպետենտ են դիվանագիտություն վարելու հարցում, ուստի հայկական քաղաքականությունը տուժում է ոչ միայն ԱԳՆ սխալների, այլ նաև խորհրդարանական պատվիրակությունների սխալների պատճառով: «Չնայած այս ամենին, Հայ Դատը կշարունակի իր գործունեությունը արտաքին քաղաքականության գլխավոր ուղղությամբ` Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման համար»,-հայտարարել է Հովհաննիսյանը:

30 Март 2012 - 09:53 AMT
Ваан Ованнисян: Ай Дат продолжит борьбу за признание Геноцида армян вне зависимости от ошибок армянских властей
В последние 10 лет парламентская дипломатия очень активизировалась во всем мире. Об этом, выступая на открытии в Ереване 4-ого форума комитета "Ай Дат" АРФ Дашнакцутюн, член Бюро АРФД, глава фракции Дашнакцутюн в НС РА Ваан Ованнисян. По его словам, это в первую очередь связано с распадом Советского Союза, Югославии, увеличением количества парламентов, а во-вторых, с усилением роли последних вследствие демократических процессов и более активным воздействием парламентариев на политику. Член Бюро отметил, что, несмотря на короткую историю парламентской дипломатии, армянские делегации представлены в парламентских Ассамблеях Совета Европы, ОБСЕ, НАТО, Евронеста, СНГ и т.д. Ованесян с сожалением подчеркнул, что армянские делегации в основном абсолютно не компетентны в ведении дипломатии и поэтому армянская политика очень часто страдает не только от ошибок МИД, но и от ошибок парламентских делегаций. “Несмотря на это офис Ай Дата продолжит свою деятельность в главнейшем направлении внешней политики – борьбе за международное признание Геноцида армян”, – заявил Ованнисян.