30 Մարտ 2012 - 11:16 AMT
Ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի առաջնորդ, Հայաստանի նախկին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը հանցագործ է և պետք է բանտ նստեր 2008-ի ողբերգական դեպքերի և մինչ այդ գործած այլ հանցավոր արարքների համար:
Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Սահմանադրական իրավունք» միություն» կուսակցության ղեկավար Հայկ Բաբուխանյանը: «Նրա վերջին սադրանքը 2008-ի մարտի 1-ն էր, որի համար նա պետք է բանտ նստեր, սակայն չգիտես ինչու նրա ամերիկացի և եվրոպացի «հայրերը» փրկեցին նրան բանտից»,- ասել է նա:
Բաբուխանյանի խոսքով, մարտի 1-ը Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ֆաշիստական գաղափարախոսության, «Ով մեզ հետ չէ, նա սրիկա է» կարգախոսի հետևանքն է եղել:
Նա հավելել է, որ պետք է զգոն լինել, որպեսզի ՀՀՇ-ականները մայիսյան ընտրություններից հետո չկրկնեն «մարտի 1-ը և այլ սադրանքներ, որպեսզի վտանգի չենթարկեն Հայաստանի Հանրապետությունում կայունությունը»:
Բաբուխանյանը նաև մեկնաբանել է ՀԱԿ կողմից գալիք ընտրությունների քննադատությունը: «Այսօր ընտրություններում կեղծիքների մասին խոսում է թիվ մեկ կեղծողը՝ ՀՀՇ-ն, ՀԱԿ-ը: Հանցագործը, ով կեղծել է 1995-ի և 1996-ի ընտրությունները, ով դրա համար պետք է բանտ նստեր»,- նշել է նա: Բաբուխանյանը հեգնանքով նշել է, որ «Տեր-Պետրոսյանն ընտրություններում կեղծիքների կնքահայրն է, իսկ Գագիկ Ջհանգիրյանը՝ կնքամայրը»:

Лидер оппозиционного Армянского национального конгресса (АНК), экс-президент Армении Левон Тер-Петросян является преступником, и должен был сесть в тюрьму за трагические события 2008 года и другие преступные деяния совершенные им до этого. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил глава партии «Союз «Конституционное право» (СКП) Айк Бабуханян . “Последней его провокацией было 1 марта (2008 года), за которое он должен был сесть в тюрьму, однако почему то его американские и европейские “папы” его спасли от тюрьмы”,- сказал он.
По словам Бабуханяна, 1 марта стало следствием фашисткой идеологии Левона Тер-Петросяна, его лозунга – “Кто не снами, тот подонок”.
Он добавил, что надо быть бдительными, чтобы АОД-вцы ( Армянское общенациональное движение (АОД) – ведущая политическая сила АНК – прим.ред.) не повторили после майских выборов “1 марта и другие провокации, чтобы не подвергли опасности стабильность в Республике Армении”.
Бабуханян также прокомментировал критику со стороны АНК предстоящих выборов. “Сегодня больше всего говорит о фальсификациях на выборах фальсификатор номер один – АОД, АНК, и остальные. Преступник, который сфальсифицировал выборы в 1995-м и 1996-м годах… который за это должен был сидеть в тюрьме”, – заметил он. Бабуханян с иронией заметил, что “Левон Тер-Петросян является крестным отцом фальсификаций на выборах, а Гагик Джангирян – крестной матерью”.