Հայոց համազգային շարժման վարչության ղեկավար Արամ Մանուկյանը` բացելով ՀԱԿ-ի հանրահավաքը, ընդգծել է, որ Հայաստանը մտել է նախընտրական փուլ, որը «լարված և աննախադեպ է լինելու»:
Ըստ նրա, դեռևս երբեք Հայաստանում այնպես չի եղել, որ խորհրդարանական ընտրությունները նախագահականի նախադրայլ հանդիսանային. «Հայաստանում դեռևս երբեք իշխանափոխության նման անհրաժեշտություն չի եղել»:
Մանուկյանի խոսքով, ներկայումս ժողովուրդը բաժանվել է 2 մասի` մի մասը պայքարում է իր իրավունքների համար, մյուսը`հիաստափվելով, լքում է երկիրը:
«Մեր նպատակն է ոչ միայն քաղաքական հաղթանակը, այլ նաև այնպիսի Հայաստանի ստեղծումը, որը մեկնածներին կվերադարձնի Հայաստան»,-ընդգծել է նա:
Մանուկյանն ընդգծել է, որ սա պրոպագանդա հետապնդող հանրահավաք չէ, քանի որ մինչև ապրիլի 8-ը պրոպագանդան արգելվում է, սա «սա տեղեկատվական հանրահավաք է»:
Հիմա Արամ Մանուկյանը ներկայացնում է ՀԱԿ-ի թեկնածուներին, ովքեր մեծամասնական համակարգով են մասնակցում ընտրություններին:

30 Март 2012 - 14:42 AMT
Председатель правления Армянского общенационального движения (АОД) Арам Манукян, открывая митинг Армянского национального конгресса, отметил, что Армения вошла в предвыборный этап, который “будет очень напряженным и беспрецедентным”.
По его словам, еще никогда в Армении не было так, чтобы парламентские выборы являлись предпосылкой к президентским: “Еще никогда в Армении не было такой необходимости к смене власти”.
По совам Манукяна, сейчас народ разделился на две части, одна из которых борется за свои права, а другая, разочаровавшись, покидает страну.
“Наша цель – не только победа в политической борьбе, но и создание такой Армении, которая вернет уехавших на родину”,- отметил он.
Манукян подчеркнул, что это не пропагандистский митинг, поскольку до 8 апреля запрещена пропаганда, а “это информационный митинг”.
Сейчас Арам Манукян представляет кандидатов АНК, участвующих на выборах по мажоритарной системе (АНК выдвинула 37 кандидатов 41 избирательном округе).