Հայ ազգային կոնգրեսն ընտրությունների կգնա «Ոչ մի ձայն հանցավոր ռեժիմին» կարգախոսով: Այդ մասին Ազատության հրապարակում հանրահավաքի ժամանակ հայտնել է ՀԱԿ-ի առաջնորդ, Հայաստանի առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը:
Իր խոսքում Տեր-Պետրոսյանը ներկայացրել է ՀԱԿ-ի նախընտրական ծրագրի հիմնական դրույթները, ինչպես նաև այն ծանր սոցիալ-տնտեսական իրադրությունը, որում այսօր գտնվում է երկիրը:
«Եթե հասարակությունը չի գիտակցում իրադրության ողջ ծանրությունը և 5000 դրամի դիմաց պատրաստ է վաճառել իր ձայնը, ապա հայրենի երկրի փլուզման հանցակիցը կդառնա և իրավունք չի ունենա մեղադրելու որևէ մեկին, բացի իրենից»,- ասել է Տեր-Պետրոսյանը:
Նա նշել է, որ ընտրություններում հաղթանակի կամ խորհրդարանում ուժերի բարենպաստ դասավորության դեպքում կպայքարի իր նախընտրական ծրագրի դրույթների իրականացման համար: Հակառակ դեպքում, նրա խոսքով, ՀԱԿ-ը սկզբունքորեն կքվեարկի բոլոր օրինագծերի դեմ, որոնցում հաշվի չեն առնի իր դիտողությունները կամ առաջարկները:
Տեր-Պետրոսյանի խոսքի ավարտից հետո Արամ Մանուկյանը հավաքվածներին հայտնել է, որ հաջորդ հանրահավաքի կոնկրետ ամսաթվի մասին կհաղորդվի լրացուցիչ: Դրանից հետո ցուցարարները մեկնարկել են ավանդական երթը Երևանի կենտրոնական փողոցներով:

Армянский Национальный Конгресс пойдет на выборы с лозунгом “Ни одного голоса преступному режиму”. Об этом в ходе митинга на площади Свободы заявил лидер АНК, первый президент Армении Левон Тер-Петросян.
В своей речи Тер- Петросян представил основные положения предвыборной программы АНК, а также ту тяжелую социально-экономическую ситуацию, в которой находится страна сегодня.
“Если общество не осознает всю тяжесть ситуации, и из-за 5000 драм станет продавать свои голоса, то станет соучастником краха родной страны, и не будет иметь право кого-либо обвинять, кроме себя”,- сказал Тер-Петросян.
Он отметил, что в случае победы на выборах или благоприятного расклада сил в будущем парламенте, будет бороться за осуществление положении своей предвыборной программы.
В противном случае, по его словам. АНК будет принципиально голосовать против всех законопроектов, в которых не будут учитываться его замечания или предложения.
После завершения речи Тер-Петросяна, Арам Манукян сообщил собравшимся, что о конкретной дате следующего митинга будет сообщено дополнительно. После этого, митингующие начали традиционное шествие по центральным улицам Еревана.