31 Մարտ 2012 - 09:39 AMT
Մաշտոցի պուրակում սպասում են քաղաքապետի գործողություններին գնահատական տալու իրավասությամբ կառույցի ներկայացուցիչներին
Մաշտոցի պուրակում շարունակվում են բանակցությունները պուրակի բուտիկները ապամոնտաժողելու պատրաստ բրիգադի ու Ոստիկանության ներկայացուցիչների միջև: Ինչպես նշեց Անդրեաս Ղուկասյանը, ակտիվիստները պաշտպանում են Երևան համայնքի սեփականությունը. «Այստեղ կատարվել է կապիտալ շինարարություն, ինչը հնարավորություն է տալիս այն մասնավորացնել, ինչը ոտնահարում է համայքնի իրավունքները: Սա ինքնակամ կառույց է»:
Ղուկասյանը նշեց, որ Ոստիկանությունը իրավազուրկ է Երևանի քաղաքապետի որոշման իրավաչափությունը գնահատել: «Այն պետական մարմինը, որ ունի իրավասություն Երևանի քաղաքապետի որոշմանը գնահատական տալու, թող 3 օրվա ընթացքում հայտարարի հրապարակային ու ուղարկի իր ներկայացուցիչներին մեզ հետ բանակցելու»,- նշեց Ղուկասյանը:
Նաև Մաշտոցի պուրակում 10-հոգանոց խումբը, որ պատրաստվում էր ապամոնտաժել բուտիկները ոստիկաններին հայտնել է, որ նրանք մնալու են այդ պուրակում այնքան ժամանակ մինչ ոչ մի ոստիկան չլինի ու նրանք անմիջապես կապամոտնաժեն:
Այս պահին նախաձեռնող խումբը մշակում է իր հետագա պլանները, որպեսզի բոլոր քայլերը լինեն օրենքի շրջանակում:

31 Март 2012 - 09:39 AMT
В ереванском парке Маштоца ожидают представителей правоохранительных структур, уполномоченных дать оценку действиям мэра
В ереванском парке Маштоца продолжаются переговоры между группой активистов “Бригада”, выразившей готовность демонтировать бутики сегодня и представителями полиции. Полиция Армении предупредила о незаконности таких действий и ответила отказом на призыв общественных деятелей обеспечить безопасность работ во время демонтажа.
Как отметил политолог Андреас Гукасян, активисты защищают собственность Еревана: “Здесь проведено капитальное строительство, позволяющее приватизировать общественную территорию, а это является прямым нарушением прав общины. Это левое строительство”.
Гукасян заявил, что Полиция не имеет полномочий оценивать действия мэра Еревана.
В настоящее время в парке группа из 10 человек готова к демонтажу ларьков, они заявили полицейским, что останутся там до тех пор, пока в парке не останется ни одного полицейского, и тогда они демонтируют ларьки. Группа занята разработкой плана предстоящих действий, которые должны быть реализованы в рамках закона.