31 Մարտ 2012 - 09:50 AMT
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության համամասնական ընտրացուցակում ընդգրկված Տիգրան Ուրիխանյանն (N 19) ու Վահան Բաբայանը (N 20) իրենց մոտեցումներն են ներկայացրել իշխող կոալիցիայի վերաբերյալ, որի անդամներից մեկը ԲՀԿ-ն է:
«Մինչ ընտրությունները մնացել է 35 օր և նախընտրական շրջանում կոալիցիան արդեն անցյալում է»,-հայտարարել է լրագրողներին Վահան Բաբայանը: «Կոալիցիա արդեն գոյություն չունի, նախընտրական արշավ է սկսվել»,-ասել է Վահան Բաբայանը՝ հիշեցնելով, որ կոալիցիոն կուսակցություններից յուրաքանչյուրն ընտրությունների է գնում առանձին:
Իր հերթին Տիգրան Ուրիխանյանը հիշեցրել է ավելի վաղ արտահայտած իր անձնական կարծիքը, որ «կոալիցիան դա կազմավորում է, որը ստեղծվել է իրավական ակտի հիման վրա, այն կրում է ժամանակավոր բնույթ և ենթադրում է որոշակի պարտավորությունների ստանձնում, այն միավորում է քաղաքական ուժերին համատեղ կառավարման համար՝ «ունենալով իր սկիզբն ու ավարտը»: Ըստ ԲՀԿ ներկայացուցչի, չի կարելի կոալիցիայի անդամ քաղաքական ուժերին նույնացնել:
«Կոալիցիան բնականաբար չի կարող հավերժ լինել և ժամանակավոր բնույթ է կրում, և բնականաբար, հուշագիրը ստորագրած ուժերը մասնակի պարտավորություններ ստանձնեցին…Ես կցանկանայի, և այն ժամանակ, և հիմա, որ պատասխանատվությունը լիովին մենք ստանձնեինք: Ես հստակ ասում եմ, որ մենք կցանկանայինք, որ ողջ պատասխանատվությունը մենք կրեինք»,-ասել է նա: Ուրիխանյանը հավելել է, որ ԲՀԿ-ն այժմ հանդես է գալիս, որպես այլընտրանք բոլոր քաղաքական ուժերին, այդ թվում նաև կոալիցիոն, «որպես այլընտրանք հասարակության մեջ ձևավորված կարծրատիպերին, որն իր ծրագիրն ունի ու ցանկանում է սեղմ ժամկետներում իրագործել իր բարեփոխումները, որոնք ցանկացած քաղաքացի որակապես իր վրա կզգա»:
Ինչ վերաբերում է լրագրողների հարցին, թե կոալիցիոն հուշագրում ամրագրված է նաև այն դրույթը, որ ԲՀԿ-ն պարտավորվում է 2013թ. նախագահական ընտրություններում սատարել գործող նախագահի թեկնածությանը, Ուրիխանյանն ասել է, որ այդ հարցի պատասխանը ժամանակին տվել է կուսակցության առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը: Նա միայն նշել է, որ «դա վերաբերում է ազգային, պետական շահերին, և շահարկումներն այստեղ ավելորդ են»:

31 Март 2012 - 09:50 AMT
Члены пропорционального списка коалиционной партии “Процветающая Армения” (ППА) Тигран Уриханян (# 20) и Ваан Бабаян (#19) поделились своим отношением к правящей коалиции, одним из участников которой является ППА.
“До выборов остается 35 дней, и коалиция естественно в предвыборном этапе стала прошлым и уже прошлое”,- заявил журналистам Ваан Бабаян. “Коалиции уже нет – началась предвыборная кампания”,- отметил он, напомнив, что каждая из коалиционных партий идет на выборы отдельно.
В свою очередь Тигран Уриханян напомнил высказанное ранее свое личное мнение, что “коалиция – это созданная на основе какого-то юридического акта, несущая временный характер и определенные обязательства, объединяющее в совместном управлении политические организации оформление, “имеющее свое начало и конец”. По словам, представителя “Процветающей Армении” , нельзя ассоциировать друг с другом политические силы входящие в коалицию.
“Коалиция естественно не могла быть вечной и носила временный характер, и естественно для сил входящих в меморандум возникли определенные обязательства…Мы бы хотели, и тогда, и сейчас, особенно, чтобы ответственность полностью была на нас. Понимаете, я посылаю четкий мессидж – мы бы хотели, чтобы ответственность была на нас, чтобы мы взяли на себя и несли на себе эту ответственность”,- подчеркнул он.
Уриханян добавил, что “Процветающая Армения” сейчас выступает в качестве альтернативы всем политическим силам, в том числе и коалиционным, “альтернативой сложившимся в обществе стереотипам в отношении политических организаций, имеет свою программу и хочет в краткосрочной перспективе осуществить реформы, которые любой гражданин качественно ощутит на себе”.
Что касается вопроса журналистов, что в коалиционном меморандуме также закреплено обязательство ‘Процветающей Армении” поддержать на президентских выборах 2013 года кандидатуру действующего президента Армении и лидера РПА Сержа Саргсяна, то Уриханян не ответил на него, заявив, что ответ на этот вопрос дал в свое время лидер “Процветающей Армении” Гагик Царукян. Он лишь заметил, что “это относится к национальным, государственным интересам, и думаю манипулировать этим не надо”.