Այս տարի «Թատրոն-ԻՔՍ» հինգերորդ հանրապետական փառատոնի շրջանակում առաջին անգամ տեղի են ունենալու վարպետության դասընթացներ և և կլոր սեղաններ, իսկ փառատոնի մարզային և երևանյան փուլերն անցկացվելու են զուգահեռաբար:
ՀՀ մշակույթի նախարարի տեղակալ Արթուր Պողոսյանը մամլո ասուլիսում նշեց, որ «Թատրոն-ԻՔՍ»-ը լավագույն փառատոներից է և նախարարության լավագույն ձեռքբերումներից մեկը, որն ամփոփում է նախորդ տարվա աշխատանքը: Նա կարևորում է նաև ներկայացումներից հետո տեղի ունեցող քննարկումները, որոնք ուղենիշ են հաջորդ տարվա մշակութային քաղաքականությունն իրականացնելու համար:
Փառատոնի նախագահ Արա Խզմալյանը նշեց, որ փառատոնը տարիների ընթացքում չկորցրեց իր նշանակությունը, տարեց տարի ավելանում է մասնակիցների թիվը: Այն իսկապես կատարում է իր նշանակությունը, սոցալ-հասարակական դերը: Խզմալյանն ուրախ է, որ փառատոնը թատրոնի ոլորտում քաղաքականության կողմնորոշիչ է հանդիսանում: Փառատոնի պրոդյուսեր Էրիկ Բարսեղյանն ասաց, որ այս տարի ևս կլինեն մրցանակներ, և ավանդույթի համաձայն դրա մասին կհայտարարվի փառատոնի փակման ժամանակ:
Փառատոնն անցկացվելու է ապրիլի 2-ից մայիսի 3-ը, որին մասնակցելու են հանրապետության և ԼՂՀ-ի 30 թատրոններ և թատերախմբեր: «Թատրոն-ԻՔՍ»-ի բացման հանդիսավոր արարողությունը տեղի է ունենալու Հովհ. Թումանյանի անվան պետական տիկնիկային թատրոնում` ժամը 17.00-ին, իսկ առաջին ներկայացումը լինելու է Ն. Գոգոլի «Քիթը» (ռեժիսոր Սամսոն Մովսեսյան) UP թատերախմբի ներկայացմամբ: Փառատոնը եզրափակելու է Նարեկ Դուրյանի «Շեղշե լյա ֆամ» ներկայացումը:

В этом году в рамках 5-го республиканского фестиваля “Театр – ИКС” впервые будут проведены мастер-классы и круглые столы, а ереванский и областные этапы будут проводиться параллельно.
Заместитель министра культуры РА Артур Погосян во время пресс-конференции сказал, что “Театр – ИКС” – лучший из театральных фестивалей, а также одно из достижений министерства, который подводит итоги деятельности в течение прошлого года. Он сказал, что обсуждения, организуемые после спектаклей, не менее важны, они помогают в выборе путей реализации культурной политики следующего года.
Председатель фестиваля Ара Хзмалян отметил, что фестиваль в течение многих лет не утратил своего значения, год от года растет число его участников. Он оправдывает свое общественно-социальное значение. Хзмалян рад отметить, что фестиваль является неким стратегическим ориентиром для театра. Продюсер фестиваля Эрик Барсегян сказал, что в этом году также учреждены призы, и, согласно сложившейся традиции, об это будет объявлено на церемонии закрытия фестиваля.
Фестиваль, в котором примут участие 30 театров и театральных трупп из Армении и НКР, пройдет с 2 апреля по 3 мая. Церемония открытия фестиваля “Театр – ИКС” состоится в ереванском Государственном кукольном театре им. О.
Туманяна в 17:00 часов, а первым будет сыгран спектакль по повести Н.В. Гоголя “Нос” (режиссер Самсон Мовсесян) в исполнении труппы UP. Фестиваль закроется спектаклем Нарека Дуряна “Шерше ля фам”.