2 Ապրիլ 2012 - 10:44 AMT
«Ժառանգության» առաջարկը մեծամասնական ընտրատարածքներում ընդդիմադիր ուժերի հետ համագործակցության և նրանց կողմից յուրաքանչյուր տարածքում մեկական թեկնածուի աջակցելու մասին մնում է ուժի մեջ, լրագրողներին հայտարարել է «Ժառանգության» փոխնախագահ Ռուբեն Հակոբյանը: Նա նշել է, որ իշխանափոխությանն անհնար է առանց մեծամասնական ընտրատարածքներում համագործակցության, և որ հակառակ դեպքում իշխանությունը կօգտվի դրանից և իր թեկնածուներին կանցկացնի ապագա խորհրդարան:
Հակոբյանն ափսոսանք է հայտնել, որ ՀԱԿ բանակցողները «սխալ» տեղեկատվություն են ներկայացրել մեծամասնական ընտրատարածքներում համագործակցության վերաբերյալ «Ժառանգության» առաջարկների մասին՝ առաջարկելով լրագրողներին հետևություն կատարել դրա հիման վրա: Նրա խոսքով, Րաֆֆի Հովհաննիսյանը մտադիր էր ցանկացած դեպքում հանել իր թեկնածությունն այն բանից հետո, երբ իմացել է նույն ընտրատեղամասում Նիկոլ Փաշինյանի առաջադրման մասին, և դա չի մտել ՀԱԿ-ի հետ բանակցությունների մեջ: Նա հաղորդել է, որ «Ժառանգությունը», Երևանում ունենալով 5 թեկնածուներ, առաջարկել է ՀԱԿ-ին աջակցել Երևանում կոնգրեսի 8 թեկնածուներին և ևս 12-ին մարզերում, սակայն ՀԱԿ-ը չի համաձայնվել: «Վերջում պարզվել է, որ բանակցություններ ընթանում են, բայց ՀԱԿ-ը բանակցություններ է վարում ոչ թե ընդդիմադիր ուժերի, այլ իշխող կոալիցիայի ներկայացուցիչների հետ»,- հեգնանքով նշել է Հակոբյանը: Նրա խոսքով, 12-րդ և 13-րդ ընտրատարածքում ՀԱԿ-ի և ՀՀԿ-ի ներկայացուցիչները պայմանավորվել են համագործակցության մասին:
Հակոբյանը տարակուսանք է հայտնել, թե ինչպես է ՀԱԿ-ը պատրաստվում իշխանափոխություն ապահովել, եթե օգնում է իշխանություններին անցկացնել նրա թեկնածուներին ապագա խորհրդարան: «Իշխանափոխությունն աբստրակցիա չէ, այն պետք է ապահովել մեխանիզմներով: Իսկ մեխանիզմներից մեկը մեծամասնական ընտրատարածքներում ընդդիմության մեծամասնությունն ապահովելն է, ինչը տապալվել է ՀԱԿ ապակառուցողական դիրքորոշման պատճառով»,- ասել է նա:
Միաժամանակ, լրագրողներին այն հարցին, թե ինչպես է պատրաստվում «Ժառանգությունն» այս ամենից հետո համագործակցել ՀԱԿ-ի հետ, Հակոբյանը պատասխանել է. «Տարբեր առիթներով նման բան եղել է, և մենք համոզվել ենք, որ ոչ միայն համատեղ համագործակցություն չի եղել, այլ որոշ առումով մենք նույնիսկ թիկունքից հարված ենք ստացել: Բայց դրանք քաղաքական գործընթացներ են և չի նշանակում, որ մենք պետք է նեղանանք և հայտարարենք, որ վերջ, այլևս մտադիր չենք ձեզ հետ (ՀԱԿ) գործ ունենալ»:

Предложение “Наследия” о сотрудничестве оппозиционных сил в мажоритарных округах и поддержке ими по одному кандидату в каждом округе остается в силе, заявил журналистам зампредседателя “Наследия” Рубен Акопян. Он подчеркнул, что смена власти невозможна без сотрудничества оппозиции в мажоритарных округах, и что в противном случае власть воспользуется этим и проведет своих кандидатов будущий парламент.
Акопян выразил сожаление, что переговорщики АНК представили “неправильную” информацию о предложениях “Наследия” по сотрудничеству в мажоритарных округах, предложив журналистам самим сделать на основании этого заключение. По его словам, Раффи Ованнисян был намерен снять свою кандидатуру в любом случае, после того, как узнал о выдвижении в том же округе Никола Пашиняна, и это не входило в переговоры с АНК. Он сообщил, что “Наследие” имея 5 кандидатов в Ереване, предлагало АНК поддержать 8 кандидатов Конгресса в Ереване, и еще 12 кандидатов на их выбор в регионах, однако АНК не согласилось.
“В конце выяснилось, что переговоры идут, но АНК ведет переговоры не с оппозиционными силами, а с представителями правящей коалиции”,- заметил с иронией Акопян. По его словам, в 12 и 13 в избирательном округе представители АНК и РПА договорились между собой о сотрудничестве.
Акопян выразил недоумение, как собирается АНК обеспечить смену власти, о чем Конгресс постоянно твердит, если помогает властям провести ее кандидатов в будущий парламент. “Смена власти не абстракция, это нужно обеспечить механизмами. А одним из механизмов этого является обеспечение большинства оппозиции в мажоритарных округах.
Что было провалено из-за неконструктивной позиции АНК”,- подчеркнул он.
При этом на вопрос журналистов, как собирается “Наследие” после всего этого сотрудничать с АНК, Акопян ответил: “ По разным поводам такое было, и мы убедились, что не только совместного сотрудничества не было, но в некоторой степени даже получали удары в спину. Но это политические процессы и не значит, что мы должны обижаться и заявлять, что все, больше не намерены иметь с вами (АНК) дело”.