3 April 2012 - 12:14 AMT
Ապրիլի 3-ին նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդունել է պաշտոնական այցով Երևան ժամանած Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովին: Զրուցակիցները հանդիպման սկզբում շնորհավորել են միմյանց Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև 20 տարի առաջ հենց այս օրը դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 20-ամյակի կապակցությամբ: Հանրապետության նախագահը և ՌԴ արտգործնախարարը երկուստեք ընդգծել են, որ ՀՀ և ՌԴ միջև քաղաքական երկխոսությունը, բոլոր ոլորտներում՝ առևտրատնտեսական, ռազմական, ռազմատեխնիկական, հումանիտար, նաև միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում դինամիկ զարգացող համագործակցությունը վկայում է բարեկամ երկու ժողովուրդների և պետությունների միջև առկա ռազմավարական գործընկերության և ամուր դաշնակցային փոխհարաբերությունների մասին, որոնք տարեցտարի ամրապնդվում են երկու երկրների նախագահների միջև պարբերաբար տեղի ունեցող բարձր մակարդակի հանդիպումներով:
Սերգեյ Լավրովը տարին հոբելյանական է համարել նաև ս.թ. օգոստոսին լրացող Բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ օգնության մասին Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ստորագրված պայմանագրի 15-ամյակի առիթով և նշել, որ հոբելյանական տարում այդ կապակցությամբ կազմակերպվող միջոցառումները համատեղվում են համագործակցության առավել զարգացմանն ուղղված որոշակի ծրագրերի իրագործմամբ:
Նախօրեին ՌԴ ԱԳ նախարարն այցելել է Ծիծեռնակաբերդ` հարգանքի տուրք մատուցելով Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին, ինչից հետո աշխատանքային հանդիպում է ունեցել իր հայ գործընկերոջ` Էդվարդ Նալբանդյանի հետ: Նա նաև հանդիպել է ԵՊՀ ուսանողներին:

3 April 2012 - 12:14 AMT
Серж Саргсян и Сергей Лавров обсудили вопросы углубления стратегического сотрудничества между Арменией и Россией
3 апреля президент Армении Серж Саргсян встретился с прибывшим в Армению с официальным визитом главой МИД России Сергеем Лавровым.
Стороны поздравили друг друга с 20-летием установления дипломатических отношений, подчеркнув высокий уровень отношений в политической сфере, торгово-экономической, военно-промышленной, гуманитарной сферах и в рамках международных организаций.
Все это говорит о стратегическом сотрудничестве братских государств, которое из года в год укрепляется периодическими встречами на высшем уровне.
Сергей Лавров назвал год юбилейным, так как в августе исполняется также 15 лет Договору о дружбе, сотрудничестве и взаимопомощи между РА и РФ, и выразил удовлетворение перспективами развития двусторонних отношений.
Накауне глава МИД РФ посетил Цицернакаберд, отдав дань памяти жертвам Геноцида, после чего провел рабочую встречу со своим коллегой, главой МИД Армении Эдвардом Налбандяном, а также встретился со студентами Ереванского государственного университета.