Մենաբանելով ԱՄՆ-ի` սիրիական ընդդիմությանն աջակցելու որոշումը, հայ քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը այսօր կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանկ հայտարարել է, որ ներկայումս Սիրիայում պայքար է ընթանում ոչ թե իշխանությունների և ընդդիմության միջև, այլ պատերազմում են Արևելքի և Արևմուտքի կողմնակիցները: Ըստ փորձագետի, Սիրիայում պայքար է ընթանում մի կողմից`ԱՄՆ, Մեծ Բրիտանիայի, Սաուդյան Արաբիայի, Թուրքիայի և մյուս կողմից`Ասադի, Ռուսաստանի, Չինաստանի և Իրանի միջև: Դժվար է կանխատեսել դեպքերի ընթացքը` հաշվի առնելով այսքան կողմերի ներգրավվածությունը, ընդգծել է քաղաքագետը: Պետք է հուսալ, որ Աննանը կկարողանա որոշակի արդյունքների հասնել:
Նախօրեին Սիրիայի հարցով ՄԱԿ-ի և ԱՊԼ-ի հատուկ դեսպանորդ Քոֆի Աննանը ՄԱԿ-ի ԱԽ-ին հայտնել է, որ Դամասկոսում պատրաստակամություն են հայտնել ապրիլի 10-ից ոչ ուշ սկսել իրականացնել նրա ծրագրի մի մասը: Սկսած ապրիլի 10-ից, հակամատող կողմերը կունենան 48 ժամ, որպեսզի դադարեցնեն ռազմական գործողությունները: Սիրիացի զինվորականները մինչև ապրիլի 10-ը պետք է քաղաքներից հեռացնեն ծանր ռազմական տեխնիկան և զորքը:
Սիրիայում արդեն մոտ մեկ տարի է չեն դադարում հակակառավարական ցույցերը: ՄԱԿ-ի տվյալներով այս ընթացքում երկրում զոհերի թիվը գերազանցում է 9 հազարը:

Комментируя решение США об увеличении поддержки сирийской оппозиции, армянский политолог Грант Мелик-Шахназарян на прошедшей сегодня пресс-конференции подчеркнул, что сейчас в Сирии идет не борьба власти и оппозиции, а война между Западом в лице США, Турции, Великобритании и Саудовской Аравии против режима Асада при поддержке Ирана, России и Китая. Трудно оценивать дальнейшее развитие событий, ввиду вовлеченности стольких сторон, – отметил политолог, – нужно надеяться, что Кофи Аннану удастся добиться каких-либо результатов.
Накануне спецпосланник ООН и ЛАГ по Сирии Кофи Аннан сообщил Совбезу ООН, что в Дамаске выразили готовность не позднее 10 апреля приступить к выполнению части его плана по мирному урегулированию.
По словам Аннана, начиная с 10 апреля, у сторон конфликта в Сирии будет 48 часов на то, чтобы прекратить боевые действия. Также еще до 10 апреля сирийским военным следует вывезти все тяжелое вооружение из городов и начать процесс вывода войск.
По данным ООН, в ходе вооруженных столкновений и уличных боев в Сирии за последние несколько месяцев погибли около восьми тысяч человек. Вооруженная оппозиция требует отставки властей, власти же утверждают, что ведут борьбу с хорошо вооруженными террористами. Противостояние между президентом Сирии Башаром Асадом и оппозицией продолжается с марта 2011 года.