Այսօր Երևանում Հայաստանի և Կիպրոսի ԱԳ նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանի Էրատո Կոզակու-Մարկուլիսի մասնակցությամբ կայացած մամլո ասուլիսում ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը շնորհավորել է կիպրոսյան պաշտոնակցին երկկողմ հարաբերությունների 20-ամյակի կապակցությամբ և ընդգծել, որ երկու երկրների հարաբերությունները բավական բարձր մակարդակում են: Նա նշել է, որ Հայաստանը գնահատում է, որ Կիպրոսն առաջիններից մեկն է ճանաչել Ցեղասպանությունը: Նալբանդյանը մեծապես կարևորել է Կիպրոսի հայ համայնքի դերը երկկողմ հարաբերությունների խորացման հարցում և ասել, որ Հայաստանը Կիպրոսի կողքին է երկրի միավորման հարցում և չի ընդունում դրա մասնատումը:
Էրատո Կոզակու-Մարկուլիսն իր հերթին ընդգծել է, որ ինքն ուրախ է գտնվելու այդպիսի հիանալի երկրում և վաղուց է սպասել այդ պահին, որպեսզի իր հարգանքն արտահայտի Ցեղասպանություն վերապրած ժողովրդի հանդեպ: Նա նշել է, որ մոտ 3500 հոգուց բաղկացած հայ համայնքը մեծ դեր է խաղում երկրի զարգացման և երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման գործում:
Կոզակու-Մարկուլիսը նկատել է, որ ՀՀ և Կիպրոսի միջև ավելի քան 15 պայմանագիր է ստորագրվել, և համագործակցությունը շարունակվելու է: Կիպրոսյան գործնական շրջանակները շահագրգռված են առևտրատնտեսական համագործակցությամբ, նշել է նա:
ԱԳ նախարարները հայտնել են, որ մամլո ասուլիսին նախորդած հանդիպմանը կողմերը քննարկել են երկկողմ համագործակցության, տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության հարցեր, այդ թվում` Կիպրոսի միավորման և Ղարաբաղի հիմնախնդիրները:

3 Апрель 2012 - 17:23 AMT
На прошедшей сегодня пресс-конференции в Ереване с участием глав МИД Армении и Кипра Эдварда Налбандяна и Эрато Козаку-Маркулис, глава армянского внешнеполитического ведомства поздравил кипрского коллегу с 20-летием двусторонних отношений и подчеркнул, что отношения двух стран находятся на довольно высоком уровне. Он отметил, что Армения ценит, что Кипр одним из первых признал Геноцид. Налбандян отвел важную роль армянской общине Кипра в углублении двусторонних отношений и сказал, что Армения стоит рядом с Кипром в вопросе объединения страны и не приемлет ее расчленения.
В свою очередь Эрато Козаку-Маркулис подчеркнула, что она рада находится в такой прекрасной стране, и давно ждала момента, чтобы выразить свое уважение народу, пережившему Геноцид. Она отметила, что армянская община, составляющая около 3500 человек, играет большую роль в развитии страны и укреплении двусторонних отношений.
\Козаку-Маркулис заметила, что между РА и Кипром подписано более 15 договоров, и сотрудничество будет продолжаться. Кипрские деловые круги заинтересованы в торгово-экономическом сотрудничестве, отметила она.
Главы МИД заявили, что на предшествовавшей пресс-конференции встрече стороны обсудили вопросы двустороннего сотрудничества, как в политической, так и в торгово-экономической сферах, региональной и международной безопасности, в том числе проблемы Карабаха и объединения Кипра.