4 Ապրիլ 2012 - 07:13 AMT
Ուժային սցենարի իրագործումն Իրանում կարող է անդրադառնալ Հայաստանի իրավիճակի վրա, ոչ թե Լեռնային Ղարաբաղի: Նման կարծիք է հայտնել Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը «Կոմերսանտ» թերթին տված հարցազրույցում: «Իրանը մեր այն երկու հարևաններից մեկն է, որի հետ մենք հարաբերություններ ունենք: Ադրբեջանի ու Թուրքիայի հետ մենք հարաբերություններ չունենք: Միայն Իրանի ու Վրաստանի: Միջազգային պատժամիջոցներն Իրանի հանդեպ խանգարում են նրա տնտեսական կապերի զարգացմանը Հայաստանի հետ: Դա չի բխում մեր շահերից»,-ասել է նա:
Ըստ նրա, հնարավոր ուժային սցենարներն Իրանում սահմանափակում են ՀՀ էկոնոմիկայի դիվերսիֆիկացիայի հնարավորությունները, ավելացնում են աշխարհաքաղաքական ռիսկերը երկրի համար, նվազեցնում են ներդրումային գրավչությունը:
Ավելին, ինչպես վստահեցրել է Տիգրան Սարգսյանը, Հայաստանը պատրաստ է հնարավոր ռիսկերին ու մարտահրավերներին, եթե Իրանը փակի սահմանները: «Մենք ունենք հստակ ազգային դոկտրին, որտեղ նկարագրված են բոլոր հնարավոր ռիսկերն ու մարտահրավերները: Ազգային անվտանգության ապահովման տեսակետից մենք պետք է պատրաստ լինենք տարբեր սցենարների»,-ասել է նա:

Воплощение в Иране силового сценария может повлиять на ситуацию в Армении, а не в Нагорном Карабахе. Такое мнение в интервью газете «Коммерсант» высказал премьер-министр Армении Тигран Саркисян. «Иран — один из двух соседей, с которым у нас есть отношения. С Азербайджаном и с Турцией их нет. Только Иран и Грузия.
Международные санкции в отношении Ирана препятствуют развитию его экономических связей с Арменией. Они не в наших интересах», – подчеркнул он.
По его словам, возможные силовые сценарии в Иране ограничивают возможности диверсификации экономики Армении, повышают геополитические риски для страны, задевают инвестиционную привлекательность.
Более того, как заверил Тигран Саркисян, Армения готова к возможным рискам и вызовам, в случае, если Иран закроет границы. «У нас есть четкая национальная доктрина, где мы обрисовываем все возможные риски и вызовы. С точки зрения обеспечения национальной безопасности мы должны быть готовыми к разным сценариям», – сказал он.