4 Ապրիլ 2012 - 10:01 AMT
Երևանը գրքի մայրաքաղաք հռչակելու կապակցությամբ Երևանում կկառուցվեն 22 բեմահարթակներ, որոնցից գլխավորները գտնվելու են Մատենադարանի դիմաց և Ազատության հրապարակում: Ազատության հրապարակում տեղի է ունենալու տոնական մեծ համերգ, իսկ Մատենադարանի դիմաց ավելի պաշտոնական արարողություններ:
Այդ մասին մամլո ասուլիսում հայտարարել է Երևանի քաղաքապետի մշակութային հարցերով խորհրդական Արամ Սուքիասյանը: Սուքիասյանի խոսքով միջոցառումները միայն բեմ-հանդիսական հարթության վրա չեն լինելու, այլ նաև մարդիկ անմիջական մասնակցություն են ունենալու դրանցից շատերին:
Օրերի կապակցությամբ արտերկրից Երևան կայցելեն 60 բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, որոնցից 13-ը կլինեն քաղաքապետեր:
Ապրիլի 22-ին Բուենոս Այրեսի քաղաքապետը հանդիսավոր կերպով «գրքի մայրաքաղաքի բանալին» կհանձնի Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին:
Տարվա կապակցությամբ Կասկադի և Մյասնիկյանի արձանի հարևանությամբ կիրականացվի գրքերի բացօթյա վաճառք, մայիսի 5-ից հունիսի 10-ը Ազատության հրապարակում հայ հրատարակիչները կներկայացնեն իրենց արտադրանքը: Սուքիասյանն ասաց, որ քաղաքապետարանն ունի ընթացակարգ, որով նախընտրական քարոզարշավը չի խանգարի գրավաճառներին:

4 Апрель 2012 - 10:01 AMT
По поводу провозглашения Еревана столицей книги 2012 года в городе будет построено 22 сцены, главные сцены будут находиться напротив Матенадарана и на Площади свободы. На Площади свободы состоится большой праздничный концерт, а у Матенадарана пройдут официальные церемонии.
Об этом заявил во время пресс-конференции советник мэра Еревана по вопросам культуры Арам Сукиасян. По словам Сукиасяна, мероприятия не будут проводиться только в плоскости сцена-зритель, ереванцы сами смогут стать непосредственными участниками многих из них.
По этому поводу Ереван посетят около 60 высокопоставленных лиц из-за рубежа, 13 из них – мэры. 22 апреля мэр Буэнос-Айреса торжественно вручит “ключи столицы книги” мэру Еревану Тарону Маркаряну.
Также в рамках мероприятий по соседству с Каскадом и памятником Мясникяну будет организована продажа книг под открытым небом, с 5 мая по 10 июня на Площади свободы армянские издатели получат возможность презентовать свою продукцию.