4 April 2012 - 14:04 AMT
Ապրիլի 15-ին ԱՄՆ Քլարկի համալսարանի պրոֆեսոր, պատմաբան և Հայոց ցեղասպանության մասնագետ Թաներ Աքչամը Ամերիկայի Հայկական գրադարանում և թանգարանում (ALMA) կներկայացնի Հայոց ցեղասպանության հարցում նոր զարգացումները իր վերջին գրքի հիման վրա, հայտնում է ALMA մամլո ծառայությունը:
«Երիտթուրքեր. ոճրագործություն մարդկայնությանյ դեմ՝ Հայոց ցեղասպանությունը և էթնիկ զտումները Օսմանյան կայսրությունում» գրքում, որը վերջերս է տպագրվել Փրիսթոնի համալսարանում, Աքչամը նոր տվյալներ է ներկայացնում Օսմանյան կայսրության ավելի քան 600 գաղտնի փաստաթղթերից, որոնք հանգամանորեն ցույց են տալիս, որ Հայոց ցեղասպանությունը քրիստոնյա հպատակներից ազատվելու պաշտոնական ջանքերի արդյունք է: Նախկինում անմատչելի այդ փաստաթղթերը հեղինակի վերլուծության հետ մեկտեղ ցույց են տալիս, թե ինչպես է մեռնող կայսրությունը ցեղասպանություն գործել ու էթնիկ զտումներ անցկացրել:
Գիրքը ներկայացնում է նախորդ տարվա աշնանը Ստամբուլում ցեղասպանագետ Վահագն Տատրյանի հետ համատեղ հրատարակված Աքչամի հետազոտության ևս մեկ կարևոր ասպեկտ, որտեղ ներկայացված են նաև Առաջին աշխարհամարտի ավարտին թուրքական զինվորական դատարանների մեղադրական եզրակացությունները, որոնք առաջին անգամ են հրատարակվում անգլերեն լեզվով: Այդ տրիբունալները դատել են նախարարների ռազմական կաբինետի անդամներին ու երիտթուրքերի առաջնորդներին հայերի հանդեպ վայրագությունների համար:
Լինելով Հայոց ցեղասպանությունը հրապարակայնորեն ճանաչած առաջին թուրք գիտնականներից մեկը, Աքչամը լուրջ աշխատություններ ու հոդվածներ է հրատարակել, որոնք հեղափոխություն են կատարել այդ ոլորտում, այդ թվում հրատարակել է նաև «Խայտառակ գործողություն՝ Հայոց ցեղասպանությունն ու թուրքական պատասխանատվությունը»: Նա նաև դասախոսություններ է կարդում և մասնակցում է Ցեղասպանությանը նվիրված գիտաժողովներին ԱՄՆ-ում և այլ երկրներում:

15 апреля Танер Акчам, профессор современной армянской истории и изучения Геноцида Университета Кларка в Армянской библиотеке и музее Америки (ALMA) представит новые перспективы по вопросу Геноцида армян на основе своей последней книги, сообщает пресс-служба ALMA.
В книге “Младотурки – преступление против человечности: Геноцид армян и этнические чистки в Османской империи”, недавно опубликованной в Принстонском университете, Акчам представляет новые данные из более 600 секретных документов Османской империи.
Документы в деталях доказывают, что Геноцид армян был результатом официальных усилий по избавлению империи от ее христианских подданных. Эти ранее недоступные документы, относящиеся ко времени действия бюрократического аппарата Османской Турции, вместе с анализом автора показывают, как умиравшая империя совершала геноцид и этнические чистки.
Книга представляет еще один важный аспект исследования Акчама, опубликованного осенью прошлого года в Стамбуле в соавторстве с ученым по изучению геноцида Ваагном Дадряном, в котором нашли место обвинительные заключения и приговоры турецких военных трибуналов в конце Первой мировой войны, впервые вышедшие на английском языке. Эти трибуналы судили маршалов военного кабинета министров и лидеров партии младотурок за зверства в отношении армян.
Став одним из первых ученых турецкого происхождения, публично признавших Геноцид армян, Акчам опубликовал серьезные революционные книги и статьи по этому вопросу, в том числе, “Позорный акт: Геноцид армян и вопрос турецкой ответственности”. Автор также читает лекции и участвует в конференциях на тему Геноцида в США и других странах.