4 April 2012 - 14:26 AMT
Ղարաբաղյան հակամարտության լուծման միակ ուղին կարող է դառնալ կողմերի միջ վստահության և փոխըմբռնման ստեղծումը, ասել է ընդլայնման և հարևանության եվրոպական քաղաքականության հարցերով Եվրամիության հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն երեքշաբթի օրը Բաքվում Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավար Էլմար Մամեդյարովի հետ կայացած մամլո ասուլիում: «Թեև ղարաբայան հակամարտությունն անվանում են սառեցված, ոչ ոք չի մոռանում այդ տարածքային վեճի մասին»,- ասել է Ֆյուլեն:
Նրա խոսքով, ԵՄ-ն պատրաստ է առավելագույն ջանքեր գործադրել հակամարտության լուծման համար և լիովին աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերին:
«Մենք բազմիցս դարձել ենք փախստականների իրենց հայրենի հողեր վերադառնալու ցանկության ականատեսը, և այս գործընթացը պետք է տեղաշարժվի»,- ասել է նա, հաղորդում է Տրենդը:

4 April 2012 - 14:26 AMT
Единственным путем решения нагорно-карабахского конфликта может стать создание доверия и взаимопонимания между сторонами, сказал комиссар Европейского союза по вопросам расширения и европейской политике соседства Штефан Фюле во вторник в Баку на совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Азербайджана Эльмаром Мамедъяровым. "Хотя нагорно-карабахский конфликт называют замороженным, никто не забывает об этом территориальном споре", – сказал Фюле.
По его словам, ЕС готов приложить максимум усилий для решения конфликта и полностью поддерживает усилия МГ ОБСЕ.
"Мы не раз становились свидетелями желания беженцев вернуться на свои родные земли, и этот процесс должен двигаться", – сказал он, сообщает Тренд.