5 Ապրիլ 2012 - 09:06 AMT
Աուդրոնիուս Աժուբալիս. Լիտվան և Հայաստանը պետք է զարգացնեն դեռևս «համեստ» տնտեսական հարաբերությունները
Ապրիլի 5-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Լիտվայի ԱԳ նախարար Աուդրոնիուս Աժուբալիսի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում շնորհակալություն է հայտնել լիտվացի պաշտոնակցին ԵԱՀԿ ՄԽ աշխատանքին աջակցելու համար՝ ԵԱՀԿ-ում Լիտվայի նախագահության ընթացքում: Ըստ Նալբանդյանի, կողմերը քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների մի շարք հարցեր, տարածաշրջանային և միջազգային խնդիրներ: Նա նշել է, որ ի տարբերություն այլ պետությունների, Լիտվայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 20-ամյակը նշվում էր անցյալ տարի, քանի որ Լիտվան առաջինն է ճանաչել Հայաստանի անկախությունը և առաջիններից մեկն է դեսպանատուն բացել Երևանում:
Իր հերթին Աժուբալիսը առանձնացրել է դրական քաղաքական կապիտալը, որ կուտակվել է երկու երկրների հարաբերություններում: Նա նշել է, որ հիմնվելով դրա վրա, հյարկավոր է զարգացնել նաև դեռևս «համեստ» տնտեսական հարաբերությունները: Ըստ Լիտվայի ԱԳ նախարարի, լիտվական ընկերությունները արդեն հետաքրքվում են հայկական շուկայով: Բացի այդ, նա նշել է, որ զգալի է առաջընթացը Ասոցացման մասին պայմանագրին միանալու հարցում: Հայաստանն առաջինն է Ուկրաինայից հետո, որին մնում է միայն վավերացնել պայմանագիրը: Աժուբալիսը նշել է, որ Լիտվան 2013թ. կհյուրընկալի Արևելյան գործընկերության հարցերին նվիրված Արևելյան գագաթաժողովը և բոլոր ջանքերը կգործադրի, որ այն հաջող անցնի:

На прошедшей 5 апреля в Ереване пресс-конференции главы МИД РА Эдварда Налбандяна и министра иностранных дел Литвы Аудронюса Ажубалиса, министр иностранных дел Армении выразил благодарность своему литовскому коллеге за поддержку действий МГ ОБСЕ во время его председательства в ОБСЕ. По словам Налбандяна, стороны обсудили ряд вопросов двусторонних отношений, региональных и международных вопросов.
Он также отметил, что в отличие от других государств, 20-летие установления дипломатических отношений Армении с Литвой стороны отмечали в прошлом году, потому что эта прибалтийская страна первая признала Армению и одна из первых открыла посольство в Ереване.
В свою очередь Ажубалис подчеркнул наработанный позитивный политический капитал между странами. Он отметил, что основываясь на нем, нужно развивать и “скромные” экономические отношения. По словам главы МИД прибалтийской страны, литовские компании уже интересуются армянским рынком. Кроме того, он отметил существенный прогресс в работе над присоединением к договору об Ассоциации. Армения находится на первом месте, после Украины, которой осталось только ратифицировать его. Ажубалис отметил, что Литва в 2013 году проведет “Восточный саммит”, посвященный проблемам Восточного партнерства и приложит все усилия, чтобы он имел успех.