5 Ապրիլ 2012 - 09:22 AMT
Եվրանեսթում հայկական պատվիրակության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը, մեկնաբանելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ելույթը Բաքվում կայացած Եվրանեսթի Խորհրդարանական վեհաժողովում, նշել է, որ Ալիևի խոսքերը Եվրանեսթում սառը ցնցուղ էին եվրախորհրդարանականների համար:
Նա նաև անդրադարձել է հայկական պատվիրակության մասնակցության հարցին. «Պետք էր մեկնել Բաքու, քանի որ նախագահ Ալիևը, հավանաբար, չցանկանալով, այնպիսի հարված հասցրեց Ադրբեջանի իմիջին, որը մենք չէինք կարող հասցնել նույնիսկ մեծ ցանկության դեպքում»:
Հովհաննիսյանը նշեց, որ եվրոպացի և նույնիսկ ադրբեջանցի խորհրդարանականներից շատերը, որոնց անունները նա հասկանալի պատճառներով չի նշում, մոտեցել են հայկական պատվիրակությանը անհամաձայնություն հայտնելու համար Ալիևի հետ և աջակցության խոսքեր ասելու համար:
Վահան Հովհաննիսյանը նաև նշել է, որ մինչ այդ ելույթը, Ալիևի նստավայրում ընդունելության ժամանակ, որտեղ ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներ չկային, նա նույնիսկ չհիշեց ղարաբաղյան խնդրի մասին:

5 Апрель 2012 - 09:22 AMT
Глава армянской делегации в Парламентской ассамблее “Евронест” Ваан Ованнисян, прокомментировав выступление президента Азербайджана Ильхама Алиева на пленарной сессии Парламентской ассамблеи “Евронест” в Баку, подчеркнул, что оно стало “холодным душем” для европарламентариев.
Он так же коснулся вопроса необходимости поездки армянской делегации в Баку: “Надо было ехать, так как президент Алиев, вероятно даже нехотя, нанес такой удар по политическому имиджу Азербайджана, который мы даже при всем своем желании не могли нанести”.
Ованнисян отметил, что многие европарламентарии и даже азербайджанские депутаты, имена которых, он по понятным причинам не хочет называть, после выступления Алиева подходили к членам армянской делегации, чтобы выразить несогласие со словами Алиева и сказать слова поддержки.
Ваан Ованнисян также отметил, что до этого выступления, во время встречи президента Алиева в своей резиденции с руководством бюро “Евронест”, на которой отсутствовали представители СМИ, он не вспомнил про карабахскую проблему.