«Նոր ալիք» երիտասարդ կատարողների երևանյան նախընտրական փուլն աչքի է ընկնում ուժեղ մասնակիցներով, Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել են մրցույթի գլխավոր տնօրեն Ալեքսանդր Ռումյանցևը, և երաժշտական պրոդյուսեր Անաստասիա Մուխինան: Երեկ տեղի է ունեցել մրցույթի հայաստանյան նախնական կիսաեզրափակիչ փուլը, որի արդյունքում ընտրվել են 30 մեծահասակներ և երեխաներ:
Մուխինայի խոսքով, այս տարին առանձնանում է ներկայացուցիների բարձր որակով, իսկ Ռումյանցևի խոսքով նրան Հայաստանում զարմացնում է երգացանկը: Նա ասաց, որ շատ երկրներում, այդ թվում և Ռուսաստանում մասնակիցները կարծես Խորհրդային Միությունում լինեն, իսկ հայ երիտասարդները կատարում են ժամանակակից ստեղծագործություններ, ինչպես նաև շատ են երգում եվրոպական երգեր:
Մրցույթի գործադիր տնօրեն Ստելլա Խաչանյանցն էլ իր հերթին ավելացրեց, որ այս տարի ընդունվել է 200 երեխաների և 400 մեծահասակների հայտ: Նախնական կիսաեզրափակչի արդյունքում հաջորդ փուլ են անցել Սուրեն Առուստամյանը, Հռիփսիմե Հակոբյանը, Լիլիթ Հովհաննիսյանը, Աննա Աղամյանը և այլոք: Մասնակցության հայտ է ներկայացրել նաև 1 հայազգի կատարող Շանհայից և 2-ը` Ռուսաստանից:
Ազգային նախընտրական փուլերից հետո ընտրված ներկայացուցիչները ապրիլի 20-21-ը Մոսկվայում կփորձեն նվաճել Յուրմալայում անցկացվող մրցույթի ուղեգիր:
Անցած տարի մրցույթն ավելացրել էր մրցանակային ֆոնդը և հասցրել այն մինչև 100.000 եվրոյի: Ռումյանցևը չի բացառում, որ այն այս տարի կարող է հասնել մինչև 150.000 եվրո գումարի:
Մրցույթի կազմակերպման գաղափարի հեղինակները կոմպոզիտորներ Իգոր Կրուտոյն ու Ռայմոնդ Պաուլսն են: Այն անցկացվում է սկսած 2002 թվականից, որտեղ առաջին հաղթող է ճանաչվել ռուսական «Սմեշ» խումբը: Մրցույթի հիմնական նպատակը նոր անուններ բացահայտելն է: Տարբեր տարիներին Հայաստանը ներկայացրել են երգիչներ Էմմին, Ռազմիկ Ամյանը, Մհերը և այլոք:
2010 թ-ին մրցույթում հաղթանակ տարավ Սոնա Շահգելդյանը, իսկ 2011-ին Էրիկն արժանացավ «Հանդիսատեսի համակրանք» մրցանակին:

5 Апрель 2012 - 09:23 AMT
В ереванском отборочном туре “Новой волны”, по мнению специалистов, заявлены достаточно сильные участники
Ереванский отборочный тур “Новой волны”, по мнению специалистов, отличается сильными участниками, отметили во время пресс-конференции в Ереване генеральный директор конкурса Александр Румянцев и музыкальный продюсер Анастасия Мухина. 4 апреля состоялся предварительный полуфинал армянского отборочного тура, в результате которого были отобраны 30 участников – взрослых и детей.
По словам Анастасии Мухиной, этот год отличается от предыдущего высоким качеством исполнения, а Александр Румянцев отметил, что в Армении его больше всего удивила погода. Он сказал, что во многих странах, в том числе и в России во время отборочных туров создается впечатление, что участники родом из Советского Союза, а армянская молодежь в отличие от них в основном исполняет более современные произведения, в частности – европейские песни.
Исполнительный директор конкурса Стелла Хачанянц в свою очередь добавила, что в этом году было принято 200 детских и 400 взрослых заявок. В результате предварительного полуфинала в следующий тур прошли Сурен Арустамян, Рипсиме Акопян, Лилит Ованнисян, Анна Агамян и др. Заявку на участие также подали один армянский исполнитель из Шанхая и еще двое – из России.
После национальных отборочных туров 20-21 апреля в Москве участники попытаются получить путевку на конкурс в Юрмале. В прошлом году организаторы конкурса увеличили призовой фонд до 100 000 евро. Румянцев не исключает, что в этом году сумма призового фонда может достигнуть 150 000 евро.
Конкурс "Новая волна" пришел на смену всесоюзному известному фестивалю "Юрмала". Фестиваль традиционно проводился на сцене юрмальского концертного зала "Дзинтари".