6 Ապրիլ 2012 - 08:21 AMT
Ինչպես են ծնվում սենսացիաները. Ռուսական աղբյուրները, խոսելով ՌԼԿ մասին, շփոթե՞լ են ռուսական Արմավիրը հայկականի հետ
Ռուսական «ԿՄ» պորտալը, հղում անելով NNK գործակալությանը, հանդես է եկել սենսացիոն նորությամբ՝ ՌԴ-ն Հայաստանում նոր ՌԼԿ է կառուցում, ընդ որում Արմավիրի մարզում: Այդ հաղորդագրությունները մեկնաբանել է Alte Et Certe վերլուծական բյուրոյի (Մոսկվա) ղեկավար Անդրեյ Եպիֆանցևը՝ հայտարարելով, թե «ռուսական ՌԼԿ-ն Հայաստանում կկատարի այն խնդիրները, ինչ և ռադիոլոկացիոն համակարգը ադրբեջանական Գաբալայում»:
Հավանաբար, «ԿՄ» պորտալն ուղղակի շփոթել է Հայաստանի Արմավիրի մարզը ՌԴ Կրասնոդարի երկրամասի Արմավիր քաղաքի հետ, որտեղ կառուցվել է ՌԼԿ, որի պետական փորձարկումները նախատեսված են 2012 թվականին:
Իսկ Հայստանում ոչ մի ՌԼԿ Ռուսաստանը դեռ չի կառուցում, համենայնդեպս, ոչ պաշտոնական ոչ էլ ոչ պաշտոնական տեղեկություն այդ մասին, նույնիսկ շշուկների մակարդակով, չկա: Հավանաբար, Հայաստանում ռուսական ՌԼԿ կառուցելու գաղափարը սկսեց ակտիվորեն քննարկվել այն բանից հետո, երբ ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հայտարարեց, թե Հայաստանը պատրաստ է Ռուսաստանի հետ քննարկել իր տարածքում Գաբալայի ՌԼԿ նման ռադիոլոկացիոն կայանի կառուցման հարցը:
PanARMENIAN.Net-ն այժմ փորձում է պաշտոնական մեկնաբանություն ստանալ «Հայաստանում ռուսական ՌԼԿ» թեմայով:
Մոսկվայի և Բաքվի միջև պայմանագիրը Գաբալայի ՌԼԿ օգտագործման մասին ավարտվում է 2012թ.: Ներկայումս կողմերը փորձում են պայմանավորվել այն երկարաձգելու մասին: Ըստ ԶԼՄ-ների, այդ գործընթացը ձգձգվում է, քանի որ Ադրբեջանը ցանկանում է ավելացնել ՌԼԿ վարձակալության վարձը:
Ռուսաստանը սկսել է ՌԼԿ համակարգի տեղակայումը ԱՄՆ հետ անհաջող բանակցություններից հետո եվրոպական ՀՀՊ համակարգի զարգացման վերաբերյալ: Ենթադրվում է, որ այն շահագործման կհանձնվի այս տարվա մայիսին: Հակահրթիռային համակարգեր կտեղակայեվն Չեխիայում, Լեհաստանում, Ռումինիայում, Թուրքիայում, Նիդերլանդներում ու Իսպանիայում:
Մոսկվան պահանջում է Վաշինգտոնից իրավական երաշխիքներ, որ ԱՄՆ հրթիռները չեն ուղղվի Ռուսաստանի տարածքի վրա: ԱՄՆ-ն, իր հերթին, երաշխիքներ չի տալիս և հորդորում է Ռուսաստանին հավատալ նրա բանավոր խոսքին:

6 Апрель 2012 - 08:21 AMT
Как готовят сенсации: Российские источники, говоря о РЛС, перепутали российский Армавир с армянским?
Российский портал «КМ» со ссылкой на агентство NNK выступил с сенсационной новостью: в Армении Россия строит новую РЛС, причем в Армавирской области. Это сообщение прокомментировал и глава аналитического бюро Alte Et Certe (Москва) Андрей Епифанцев, заявивший, что “российская РЛС в Армении будет выполнять те же задачи, что и радиолокационная система в азербайджанской Габале”.
Видимо, портал “КМ” просто перепутал Армавирскую область Армении с городом Армавир в Краснодарском крае России, где была построена РЛС, государственные испытания которой запланированы на 2012 год.
В Армении же никакой РЛС Россия пока не строит, во всяком случае, никакой официально и неофициальной информации, даже на уровне слухов, нет. Возможное строительство российской стороной РЛС на территории Армении стало активно обсуждаться после того, как премьер министр Армении Тигран Саркисян заявил, что Армения готова обсуждать с Россией вопрос строительства на своей территории радиолокационной станции наподобие Габалинской РЛС в Азербайджане.
PanARMENIAN.Net на данный момент пытается получить официальный комментарий по теме «российской РЛС в Армении» .
Договор между Москвой и Баку об использовании Россией Габалинской РЛС истекает в 2012 году. В настоящее время стороны пытаются договориться о его продлении. По данным СМИ, этот процесс затягивается, поскольку Азербайджан желает увеличить стоимость аренды РЛС.
Россия начала развертывать системы РЛС из-за неудачных переговоров с США по поводу развития европейской системы ПРО. Предполагается, что ее запустят в эксплуатацию в мае этого года. Противоракетные комплексы будут размещены в Чехии, Польше, Румынии, Турции, Нидерландах и Испании.
Москва требует от Вашингтона юридических гарантий того, что американские ракеты не будут направлены на территорию России. США, в свою очередь, гарантий не дает и просит Россию поверить им на слово.