6 Ապրիլ 2012 - 10:54 AMT
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունում չեն մեկնաբանում որոշ ռուսական աղբյուրների «տեղեկատվությունն» այն մասին, որ «Ռուսաստանն արդեն ՌԼԿ է կառուցում ՀՀ Արմավիրի մարզում»: «Մենք նման տեղեկատվություն չենք տարածել, իսկ ասեկոսեները չենք մեկնաբանում»,- PanARMENIAN.Net –ի թղթակցին է հայտարարել ՌԴ ՊՆ Օդատիեզերական պաշտպանության զորքերի տեղեկատվական ապահովման խմբի պետ, գնդապետ Ալեքսեյ Զոլոտուխինը:
Ինչպես արդեն հաղորդվել է, նման «սենսացիոն» տեղեկատվություն է տարածել ռուսական «ԿՄ» պորտալը՝ հղում անելով NNK գործակալությանը: Այդ հաղորդագրությունը հասցրել է մեկնաբանել Alte Et Certe վերլուծական բյուրոյի (Մոսկվա) ղեկավար Անդրեյ Եպիֆանցևը՝ հայտարարելով, թե «ռուսական ՌԼԿ-ն Հայաստանում կկատարի այն խնդիրները, ինչ և ռադիոլոկացիոն համակարգը ադրբեջանական Գաբալայում»:
Բանն այն է, որ ռուսական աղբյուրները ուղղակի շփոթել են Հայաստանի Արմավիրի մարզը ՌԴ Կրասնոդարի երկրամասի Արմավիր քաղաքի հետ, որտեղ կառուցվել է ՌԼԿ, որի պետական փորձարկումները նախատեսված են 2012 թվականին:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցը Հայաստանի ոչ մի գերատեսչությունում չկարողացավ պատասխան ստանալ՝ ոչ կառավարությունում, ոչ ԱԳՆ-ում, ոչ ՊՆ-ում, մեկ պարզ պատճառով՝ ոչ ոք Հայաստանի տարածքում ՌԼԿ չի կառուցում, վարչապետի օրերս արված արտահայտությունից այն կողմ գործը, բնականաբար, առաջ չի շարժվել, ուստի ոչ ոք Հայաստանի «ՌԼԿ չի կառուցում»:
Հավանաբար, բանն այն է, որ հաղորդագրության հեղինակներն ուղղակի շփոթել են երկու նույնանուն աշխարհագրական անվանումները: Եվ այդ աշխարհագրական թյուրիմացությունը աճեց՝ վերածվելով լուրջ, փոձագետների կողմից մեկնաբանվող տեղեկատվության:
Իսկ Հայաստանի տարածքում ՌԼԿ կառուցելու գաղափարը սկսեց ակտիվորեն քննարկվել այն բանից հետո, երբ ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հայտարարեց, թե Հայաստանը պատրաստ է Ռուսաստանի հետ քննարկել իր տարածքում Գաբալայի ՌԼԿ նման ռադիոլոկացիոն կայանի կառուցման հարցը:

В министерстве обороны России не комментируют «информацию» некоторых российских источников о том, что «Россия строит РЛС в Армавирской области Армении». «Мы не распространяли подобной информации, а слухи комментировать не будем», – заявил корреспонденту PanARMENIAN.Net начальник группы информационного обеспечения Войск воздушно-космической обороны МО РФ, полковник Алексей Золотухин.
Как мы уже сообщали ранее, подобную сенсационную «информацию» распространил российский портал «КМ» со ссылкой на агентство NNK. Это сообщение успел даже прокомментировать глава аналитического бюро Alte Et Certe (Москва) Андрей Епифанцев, заявивший, что “российская РЛС в Армении будет выполнять те же задачи, что и радиолокационная система в азербайджанской Габале”.
Все дело в том, что российские источники просто перепутали Армавирскую область Армении с городом Армавир в Краснодарском крае России, где была построена РЛС, государственные испытания которой запланированы на 2012 год.
Надо отметить, что в самой Армении корреспонденту PanARMENIAN.Net получить комментарий так и не удалось ни в одной из государственных структур – ни в правительстве, ни в МИДе, ни в Минобороны, по одной простой причине: РЛС на территории Армении никто не строит, дальше одной единственной фразы премьер-министра по этому вопросу дело, естественно, не пошло, и поэтому никто мифическим пока “строительством” РЛС в Армении не занимается.
Судя по всему, все дело именно в том, что авторы сообщения перепутали два идентичных географических названия. И этот географический казус вырос до масштабов серьезной, комментируемой экспертами информации.
А возможное строительство российской стороной РЛС на территории Армении стало активно обсуждаться после того, как премьер министр Армении Тигран Саркисян заявил, что Армения готова обсуждать с Россией вопрос строительства на своей территории радиолокационной станции наподобие Габалинской РЛС в Азербайджане.