6 Ապրիլ 2012 - 15:15 AMT
Վահան Հովհաննիսյանը մտադիր չէ բացահայտել Իլհամ Ալիևի խոսքերի համար ներողություն հայտնած ադրբեջանցիներին
«Եվրանեսթ» Խորհրդարանական վեհաժողովում հայկական պատվիրակության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը մեկնաբանել է «Եվրանեսթում» ադրբեջանական պատվիրակության ղեկավար Էլհան Սուլեյմանովի դիմումը «Եվրանեսթ» ԽՎ ղեկավարությանն ու Եվրախորհրդարանին:
Սուլեյմանովը պնդում է Բաքվում «Եվրանեսթ» ԽՎ նստաշրջանի վերաբերյալ իբր կողմնապահ կարծիքների մասին, որոնք հնչեցրել են Հայաստանի պատվիրակության անդամները: Մասնավորապես, Սուլեյմանովի դժգոհությունն առաջ են բերել այն խոսքերը, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի սկանդալային ելույթից հետո ադրբեջանցի պատգամավորները մոտեցել են հայ գործընկերներին և ներողություն խնդրել իրենց նախագահի խոսքերի համար:
«Նա կարող է հանգիստ լինել, ես նրան նկատի չունեի… Ես` որպես անհատ, կատարել եմ այդ հայտարարությունը, և ես պատասխանատու եմ իմ խոսքերի համար, բայց ես երբեք չեմ ասի, թե կոնկրետ որ պատգամավորն է մեզ դիմել: Ես անգամ չեմ ասի, թե որ եվրոպական պատգամավորները, ովքեր տասնյակներով նույն բանն էին ասում, քանի որ դա մասնավոր զրույց էր»,- հայտնել է «Եվրանեսթ» Խորհրդարանական վեհաժողովում հայկական պատվիրակության ղեկավարը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին:
«Ես կարող եմ ասել, որ նման մասնավոր զրույց եղել է, դա իմ իրավունքն է: Թե ում հետ, իրավունք ունեմ չասելու: Ես չեմ հատի էթիկայի այդ սահմանը, ես նրանց նախագահի նման չեմ»,- հավելել է հայկական պատվիրակության ղեկավարը:
Ինչ վերաբերում է հարցին այն մասին, թե ինչ հետևանքներ կարող են ունենալ ադրբեջանական կողմի քայլերը, ապա Հովհաննիսյանը պատասխանել է. «Դա ինձ, անկեղծ ասած, չի հետաքրքրում: Նրանք ի՞նչ կարող են անել` զգուշացնե՞լ մեզ: Թող փորձվեն»:

6 Апрель 2012 - 15:15 AMT
Ваан Ованнисян не намерен раскрывать имена азербайджанских коллег, извинившихся за слова Ильхама Алиева
Глава армянской делегации в Парламентской ассамблее “Евронест” Ваан Ованнисян прокомментировал обращение руководителя азербайджанской делегации Эльхана Сулейманова к руководству ПА “Евронест” и Европарламента.
Сулейманов утверждает о якобы пристрастных мнениях о сессии ПА “Евронест” в Баку, озвученных членами делегации Армении. Неудовольствие Сулейманова, в частности, вызвали слова о том, что после скандального выступления президента Азербайджана Ильхама Алиева азербайджанские депутаты подходили к армянским коллегам и извинялись за слова своего президента.
“Он может быть спокойным – я не его имел в виду… Я сделал это заявление, как частное лицо, и я отвечаю за свои слова, но никогда не скажу, какой конкретно депутат подобным образом обратился к нам”,- заявил корреспонденту PanARMENIAN.Net Ваан Ованнисян, не назвав имена представителей европейских структур, участвующих в приватной беседе.
“Я могу сказать, что такая приватная беседа была – это мое право. С кем именно – это мое право не говорить. Я не перейду эту грань этики, я не такой, как их президент”,- добавил глава армянской делегации.
Касательно вопроса о последствиях обращения азербайджанской стороны, Ованнисян ответил: “Меня это, честно говоря, не интересует. Что они могу сделать – сделать предупреждение нам?! Пусть попробуют”.
На состоявшемся 3 апреля в Баку пленарном заседании Парламентской ассамблеи «Евронест» президент Азербайджана Ильхам Алиев позволил себе назвать армян «фашистами». Это заявление вызвало возмущение присутствующей на заседании армянской делегации, которая назвала его некорректным и выходящим за рамки дипломатических норм. Свое недовольство заявлением Алиева выразили и представители делегаций «Евронеста» от других стран.