Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը հիմնավորված է համարել պետական դավաճանության համար Կ. Մեհրաբյանին, Ռ. Մաթևոսյանին և Ա. Չտրկյանին նախաքննական մարմնի առաջադրած մեղադրանքները և դատապարտել երկարատև ազատազրկման:
Ինչպես հայտնում են ՀՀ դատախազությունից`ՀՀ ԿԱ ԱԱԾ քննչական վարչությունում իրականացված նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված ապացույցներով պարզվել է, որ թվով 3 ՀՀ քաղաքացիներ` Կ. Մեհրաբյանը, Ռ. Մաթևոսյանը և Ա. Չտրկյանը, Թուրքիայում ընկել են Ադրբեջանի հետախուզական ծառայությունների տեսադաշտ և ստացել առաջարկ` համապատասխան վարձատրության դիմաց համագործակցել նրանց հետ:
Մասնավորապես, նրանց հանձնարարվել է տեղեկություններ հայթայթել ՀՀ և ԼՂՀ զինված ուժերի, դրանց հրամանատարական կազմի, ստորաբաժանումների և տեխնիկայի թվաքանակի վերաբերյալ:
Բացի այդ, պարզվել է նաև, որ ՀՀ քաղաքացիներ Կ. Պետրոսյանը, Ա. Ավետիքյանը և Դ. Ավետիքյանը տեղյակ են եղել, որ Կ. Մեհրաբյանը պարտավորվել է գումարի դիմաց տեղեկություններ հայթայթել և տրամադրել Ադրբեջանի հետախուզական ծառայություններին, սակայն այդ մասին չեն հայտնել իրավապահ մարմիններին: Նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա Կ. Մեհրաբյանին, Ռ. Մաթևոսյանին առաջադրվել է մեղադրանք` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 299-րդ հոդվածի 1-ին մասով, Ա. Չտրկյանին` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-299-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Կ. Պետրոսյանին, Ա. Ավետիքյանին և Դ. Ավետիքյանին մեղադրանք է առաջադրվել` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 335-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Դատարանում հետազոտված ապացույցներով դատարանը հիմնավորված է համարել մեղադրյալներին առաջադրված մեղադրանքները: Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի 06.04.12թ դատավճռով Կ.Մեհրաբյանը հանցավոր է ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 299-րդ հոդվածի 1-ին մասով և դատապարտվել 14 տարվա ազատազրկման, Ռ. Մաթևոսյանը` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 299-րդ հոդվածի 1-ին մասով և դատապարտվել զատազրկման 10 տարի ժամկետով, Ա. Չտրկյանը` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-299-րդ հոդվածի 1-ին մասով և դատապարտվել ազատազրկման 10 տարի ժամկետով: Կ. Պետրոսյանը և Ա. Ավետիքյանը հանցավոր են ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 335-րդ հոդվածի 1-ին մասով և դատապարտվել ազատազրկման 1 տարի 6 ամիս ժամկետով: Նրանք կալանավորվել են դատարանի դահլիճից: Դ. Ավետիքյանը հանցավոր է ճանաչվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 335-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Նրա նկատմամբ պատիժ է սահմանվել տուգանք 500 000 դրամի չափով` հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ նա անչափահաս երեխա ունի:

6 апреля суд общей юрисдикции ереванской общины Центр и Норк Мараш посчитал обоснованными предъявленные К.Меграбяну, Р.Матевосяну и А.Чтркяну обвинения в государственной измене и приговорил их к длительным срокам тюремного заключения.
Как сообщили PanARMENIAN.Net в пресс-службе Генпрокуратуры РА, в ходе предварительного расследования было выявлено: что трое граждан Армении Меграбян, Матевосян и Чтркян, будучи в Турции, попали в поле зрения азербайджанских агентов, от которых получили предложение о сотрудничестве при соответствующем вознаграждении.
В частности, граждане Армении получили задание собрать информацию о численности военнослужащих, военной техники, командном составе ВС РА и НКР.
Кроме того, выяснилось, что граждане Армении К.Петросян, А.Аветикян и Д.Аветикян знали о сделке Меграбяна с азербайджанцами, однако не сообщили об этом в соответствующие органы.
По результатам предварительного следствия, Меграбяну, Матевосяну предъявлены обвинения по пункту 1 статьи 299 УК РА (Государственная измена – наказывается лишением свободы на срок от десяти до пятнадцати лет с конфискацией имущества или без таковой), а Чтркяну по 1 пункту статьи 38-299 УК РА (Соучастие в государственной измене).
Между тем, Петросяну К., Аветикяну А. И Аветикяну Д. предъявлены обвинения по пункту 1 статьи 335 УК (Несообщение о преступлении).
По приговору суда, К.Меграбян признан виновным по части 1 статьи 299 УК РА и приговорен к 14 годам лишения свободы.
Р.Матевосян признан виновным по части 1 статьи 299 УК РА и приговорен к 10 годам лишения свободы.
А.Чтркян признан виновным по части 1 статьи 38-299 и приговорен к 10 года лишения свободы.
К.Петросян и А.Аветикян признаны виновными по части 1 статьи 335 УК РА и приговорены к лишению свободы сроком 1 год 6 месяцев.
Д.Аветикян признан виновным по части 1 статьи 335 УК РА и приговорен к выплате штрафа в размере 500 тыс драмов с учетом наличия в семье несовершеннолетнего ребенка.