Բացառություն չի եղել նաև «Օրինաց երկրի» հանրահավաքը. նրա առաջնորդ Արթուր Բաղդասարյանը և ընտրացուցակի առաջին համարներն ակտիվորեն կոչ են արել գալիք ընտրություններում քվեարկել կուսակցության օգտին, պրոպագանդել են իրենց ծրագիրը և հիշեցրել են իրականացված աշխատանքների մասին:
«Օրինաց երկրի» անդամները հատուկ ուշադրություն են դարձրել գալիք ընտրությունների ամենաակտուալ թեմային` ընտրակաշառքներին, որոնք, ըստ որոշ փորձագետների, դառնալու են մայիսյան ընտրություններում որոշ քաղաքական ուժերի շարժիչ ուժը: Այսպես, ՀՀ ՊՆ նախկին մամուլի քարտուղար Դավիթ Կարապետյանը կոչ է արել հավաքվածներին մտորել այն մասին, թե ինչ միջոցներով են պատգամավորության որոշ թեկնածուներ «բարեգործություն» իրականացնում, իսկ Արթուր Բաղդասարյանը ընդգծել է. «Հիշե՛ք, որ ծախված ձայնը կորած ձայն է»:
Նման կոչերը շատ սիմվոլիկ են հնչել հայկական ԶԼՄ-ի վերջին հրապարակումների համատեքստում, համաձայն որոնց «Օրինաց երկրի» նախընտրական շտաբերը ընտրողներին ջեմ կամ մուրաբա են բաժանում:
Ինչպես միշտ, իր հռետորական տաղանդով փայլել է կուսակցության առաջնորդ Արթուր Բաղդասարյանը, ով դարձյալ անդրադարձել է «Օրինաց երկրի» «մաքրության» հարցին և նշել, որ կուսակցությունը որևէ կերպ կապված չէ «ո՛չ արյան, ո՛չ կողոպուտի, ո՛չ գողության և ոչ էլ թալանի հետ»:
Բնականաբար, հարց է առաջանում. մի՞գուցե «Օրինաց երկրի» կոալիցիոն գործընկերներն են կապված թալանի և արյան, ընտրակաշառքների հետ: Ցավոք, այս հարցի պատասխանը հանրահավաքի ժամանակ չհնչեց:
Բաղդասրայանը իր խոսքում չէր կարող չանդրադառնալ նաև վերջերս իր կուսակցության կողմից հաճախակի շահարկվող «սև փիարի» թեմային: Ըստ նրա, այդ մարդիկ փորձում են արատավորել կուսակցությունը, սակայն «դա նրանց չի հաջողվի»: Նա հավելել է, որ նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ ՕԵԿ-ը կներկայացնի իր ծրագիրը և կատարված աշխատանքը, որը կստիպի նրանց լռել:
Հանրահավաքի ընթացքում Արթուր Բաղդասարյանը խորհուրդ է տվել ակտիվորեն քվեարկել ՕԵԿ-ի` մասնավորապես, նրա երիտասարդական թևի օգտին, որը արտասահմանում որակյալ կրթություն ստանալով` շտապում է օգնել հարազատ երկրին, ինչի համար ապագա ընտրություններում նրանց անհրաժեշտ է ժողովրդի աջակցությունը: Կուսակցության ղեկավարությունն էլ իր ելույթներում գովաբանել են ՕԵԿ առաջնորդ Արթուր Բաղդասարյանին` վստահություն հայտնելով վերջինիս գլխավորությամբ` հաղթանակի նկատմամբ:
Հետաքրքիր էր նաև այն, ինչ տեղի էր ունենում հանրահավքի շրջակայքում` կային բազմաթիվ դպրոցականներ, որոնց շատ քիչ էր հետաքրքրում հանրահավաքը, Արթուր Բաղդասարյանին պատկերող պաստառներ, որոնք ընկած էին ամենուրեք, ինչպես նաև կոնֆետիներ, որոնք առկա էին ինչպես հանրահավաքի բացման, այնպես էլ փակման ընթացքում
Մնում է միայն սպասել` արդյոք կոնֆետի և շամպայն կլինի մայիսի 7-ի առավոտյան: Ինչպես նշում են որոշ փորձագետներ, կուսակցությունը շատ մեծ աշխատանք պետք է կատարի, որպեսզի հայտնիվի ապագա խորհրդարանում. չէ՞ որ այդ հարցում կոալիցիոն գործընկերները կարող են և չօգնել: Ինչպես ասվում է «ընկերությունը ընկերություն, սակայն ամեն մեկը իր գլխի տերն է»:

7 Апрель 2012 - 13:35 AMT
Не стал исключением и митинг “Оринац еркир” – ее лидер Артур Багдасарян и первые номера избирательного списка активно призывали голосовать за партию на предстоящих парламентских выборах, пропагандировали ее программу и напоминали о проделанной работе.
Особое внимание члены “Оринац еркир” самой актуальной теме предстоящих выборов – избирательному подкупу, которая, по мнению некоторых экспертов, станет главной движущей силой некоторых политических сил на майских выборах. Так бывший пресс-секретарь Минобороны РА Давид Карапетян призвал собравшихся задуматься о том, на какие средства некоторые кандидаты в депутаты делают «благотворительность», а Артур Багдасарян подчеркнул: “Помните, что проданный голос – потерянный голос”.
Подобные призывы очень символично звучали на фоне последних публикаций в армянских СМИ, что некоторые предвыборные штабы “Оринац еркир” активно раздают своим избирателям то ли джемы, то ли варенья.
Следует отметить, что как всегда блеснул своим ораторским талантом лидер партии Артур Багдасарян, который вновь обратился к теме “чистоты” “Оринац еркир”, и уверениям, что она никак не связана “ни с кровью, ни с ограблениями, воровством и грабежом”.
Конечно у стороннего наблюдателя сразу же возникает резонный вопрос – а кто же тогда связан с кровью и грабежом, избирательным подкупом, уж не партнеры ли “Оринац еркир” по правящей коалиции? Однако, к сожалению ответ на этот вопрос на митинге так и не прозвучал.
Не мог Багдасарян в своей речи пройти и мимо часто озвучиваемой в последнее время его партией темы “черного пиара” против “Оринац еркир”. По его словам, эти люди пытаются опорочить партию, однако “это им не удастся”. Он добавил, что во время предвыборной кампании «Оринац Еркир» представит свою программу и проделанную работу, которая заставит их замолчать.
Во время митинга Артур Багдасарян активно рекламировал членов избирательного списка “Оринац еркир”, в частности его молодежную часть, которая получив хорошее образование за рубежом, спешит помочь родной стране, и для этого им необходима народная поддержка во время предстоящих выборов. В свою очередь руководство партии активно в своих речах восхваляли своего лидера Артура Багдасаряна, выражая уверенность в будущей победе во главе с ним. Надо отметить и довольно интересный антураж митинга – множество школьников, которых очень мало интересовал митинг, разбросанные повсюду на земле плакаты с изображением Артура Багдасаряна, а также конфетти сопровождавшее открытие и закрытие митинга.
Остается лишь предполагать, будет ли это конфетти, а также шампанское на утро 7 мая. Ведь как отмечают некоторые эксперты, партии предстоит проделать очень большую работу, чтобы попасть в будущий парламент. Ведь в том вопросе коалиционные партнеры могут и не помочь – как говорится “дружба дружбой, а табачок (в этом случае голоса избирателей) врозь”.