10 Ապրիլ 2012 - 07:19 AMT
Ռուսաստանցիներն արդարացնում են Գեղամ Սարգսյանի գործողությունները, որը սպանել է իր ընտանիքի վրա հարձակված անձանց
Ռուսաստանցիների ճնշող մեծամասնությունը արդարացնում է Տուլայի նահանգում բնակվող ձեռներեց Գեղամ Սարգսյանի գործողությունները, որը երեք մարդ է սպանել՝ պաշտպանելով կնոջն ու 5 երեխաներին: ՌԻԱ Նովոստի գործակալության անցկացրած հարցման արդյունքում մասնակիցների 48,6 տոկոսը կարծիք է հայտնել, որ Սարգսյանը գործել է օրենքի սահմաններում՝ պաշտպանելով իր կնոջն ու երեխաներին, իսկ ևս 45,6 տոկոսը կարծիք է հայտնել, որ քաղաքացիներին ավելի շատ իրավունքներ պետք է տրվեն ինքնապաշտպանության համար, որպեսզի նման հարցեր չառաջանան: Հարցվածների միայն 0,2 տոկոսն է գտնում, որ Սարգսյանը գերազանցել է ինքնապաշտպանության թույլատրելի նորմերը և նրան պետք է դատել սպանության համար:
Տուլայի նահանգի Քննչական վարչության ղեկավար Տատյանա Սերգեևան հայտնել է, որ քննությունը չի բացառում, որ ինքնապաշտպանության թույլատրելի սահմանները գերազանցվել են: Հարուցվել է քրեական գործ երկու և ավելի անձանց սպանության փաստի առիթով: Նման հանցանքի համար սահմանված առավելագույն պատիժը ցմահ բանտարկությունն է: Այս միջադեպը ակտիվ քննարկման առարկա է դարձել ինտերնետ հանրության շրջանում, որին միացել է նաև Տուլայի նահանգի նահանգապետ Վլադիմիր Գրուզդևը՝ խոստանալով պաշտպանել գործարարին: «Նա իսկական «մուժիկ է», թույլ չենք տա, որ նրան նեղացնեն»,-գրել է նահանգապետը Twitter-ի իր միկրոբլոգում:
Ըստ ռուսական իրավապահ մարմինների, շաբաթ երեկոյան Տուլայի մարզի Բոգորոդիցկ քաղաքում չորս զինված կողոպտիչ ներխուժել է ձեռներեց Գեղամ Սարգսյանի տուն, որտեղ նա բնակվում էր կնոջ, ավագ դստեր և չորս փոքր երեխաների հետ, որոնցից ամենափոքրը դեռ մեկ տարեկան էլ չկա: Հանցագործները ծեծել են ընտանիքի անդամներին, սակայն տղամարդը կարողացել է խոհանոցային դանակով հարվածներ հասցնել երեք հարձակվողներին՝ արդյունքում բոլորը մահացել են: Չորրորդ կողոպտիչը թաքնվել է: Տան տերը հոսպիտալացվել է, ընտանիքի մյուս անդամներին բուժօգնություն է ցուցաբերվել: Քննությանը հաջողվել է պարզել հարձակվողների անձը, բոլորը նախկինում դատված են եղել:
Ըստ ՆԳՆ տարածքային վարչության պետ Անդրեյ Միշագինի, հարձակումը, հավանաբար, կապված է եղել Գեղամ Սարգսյանի տնտեսական գործունեության հետ: Բոլոր չորս հարձակվողները, ըստ նախնական տվյալների, Տուլայի մարզ են ժամանել Մերձմոսկովյան տարածաշրջանից:

Подавляющее большинство россиян оправдывают действия предпринимателя из Тульской области Гегама Саркисяна, который защищая жену и пятерых детей, убил троих нападавших. Так в опросе проводимом РИА Новости, 48.6% высказались за то, что Саркисян действовал в рамках закона, защищая своих детей и жену, а еще 45.6% проголосовали за то, что нужно дать гражданам больше прав при самообороне, чтобы таких вопросов не возникало. Лишь 0,2 % считают, что Саркисян превысил пределы самообороны, его следует судить за убийство.
Руководитель Следственного управления Следственного комитета по Тульской области Татьяна Сергеева сообщила, что следствие не исключает превышение необходимой самообороны в действиях главы семейства.
Следствие возбудило по этому факту уголовное дело об убийстве двух и более лиц, максимальная санкция по которому пожизненное заключение.
Этот инцидент вызвал активное обсуждение в интернет-сообществе, к которому подключился губернатор Тульской области Владимир Груздев, пообещавший не дать в обиду Саркисяна. "Он настоящий МУЖИК, и в обиду его не дадим!" – написал губернатор в своем микроблоге в Twitter.
По данным российских правоохранительных органов, в субботу вечером в городе Богородицк Тульской области, четверо вооруженных грабителей ворвались в дом, где проживают предприниматель, его жена, взрослая дочь и четверо малолетних детей, младшему из которых около года. Преступники избили членов семьи, но мужчина смог схватить кухонный нож и нанести троим нападавшим удары, от которых они скончались. Четвертый грабитель скрылся. Хозяин дома госпитализирован, остальным членам семьи оказана медицинская помощь. Следствию удалось установить личности нападавших, все они ранее судимые.
Ранее исполняющий обязанности начальника регионального УМВД Андрей Мишагин сообщил, что нападение, возможно, было связано с конфликтом бизнесмена с одним из родственников. Все четыре разбойника, по предварительным данным, приехали в Тульскую область по наводке из Подмосковья.