Առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունները կեղծելու դեպքում իշխանություններին «շատ հետաքրքիր մայիսի 7» է սպասվում, այսօր Երևանում այսպիսի հայտարարությամբ է հանդես եկել Հայոց համազգային շարժման (ՀՀՇ) վարչության նախագահ, Հայ ազգային կոնգրեսից (ՀԱԿ) մեծամասնական ընտրակարգով 4-րդ ընտրատարածքի թեկնածու Արամ Մանուկյանը: «Մայիսի 6-ից հետո մայիսի 7 կա, և եթե նրանք միտք ունեն ընտրություններն իրենց ուզածի պես անցկացնել, ապա մայիսի 7-ը կարող է նրանց համար շատ հետաքրքիր լինել»,- վստահեցրել է նա:
Այս կապակցությամբ Արամ Մանուկյանը հավելել է, որ խորհրդարանական ընտրություններից 5 օր անց Երևանում տեղի կունենա Եվրոպայի լիբերալ կուսակցության համագումարը, որի անդամ է ՀՀՇ-ն:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին, թե նա ինչ նկատի ունի «հետաքրքիր մայիսի 7» ասելով, Արամ Մանուկյանը կոնկրետ պատասխան չի տվել, միայն ընդգծել է, որ «ժողովրդի պատասխանը համարժեք կլինի իշխանությունների գործողություններին»: Միևնույն ժամանակ Արամ Մանուկյանը չի բացառել, որ ՀԱԿ-ը կարող է հրաժարվել խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում ստացած իր մանդատներից:
Խորհրդարանական ընտրությունները Հայաստանում տեղի կունենան մայիսի 6-ին: Ընտրություններին մասնակցում են ութ քաղաքական ուժեր՝ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը (ՀՀԿ), «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը (ԲՀԿ), ՀՅ «Դաշնակցությունը» (ՀՅԴ), «Օրինաց երկիր» կուսակցությունը (ՕԵԿ), «Ժառանգությունը», Հայաստանի Դեմոկրատական կուսակցությունը (ՀԴԿ), Հայաստանի Կոմունիստական կուսակցությունը, «Միավորված հայեր» կուսակցությունը և մեկ նախընտրական դաշինք` Հայ ազգային կոնգրես (ՀԱԿ):

В случае фальсификации предстоящих парламентских выборов власти ожидает «очень интересное 7 мая». С таким заявлением 10 апреля на пресс-конференции в Ереване выступил председатель правления Армянского общенационального движения (АОД), кандидат Армянский национальный конгресс (АНК) по мажоритарной системе 4 избирательного округа Арам Манукян. «За 6 мая есть 7 мая, и если они хотят провести выборы так, как хотят, то 7 мая может стать очень интересным для них», – заверил он.
В связи с этим Арам Манукян добавил, что спустя 5 дней после проведения самих парламентских выборов в Ереване пройдет съезд либеральной партии Европы, членом которой является также АОД.
При этом на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net о том, что он имеет в виду под «интересным 7 маем», Арам Манукян не дал конкретного ответа, лишь подчеркнул, что «ответ народа будет адекватен действиям властей». Одновременно Арам Манукян не исключил, что АНК может отказаться от своих мандатов, полученных по итогам парламентских выборов.
Оппозиционный Армянский национальный конгресс (АНК) 22 марта представил в ЦИК свой избирательный список, состоящий из 120 человек, который возглавляет лидер АНК Левон Тер-Петросян. За ним следуют председатель Народной партии Армении Степан Демирчян, лидер партии “Республика” Арам Саркисян, председатель правления Армянского общенационального движения (АОД) Арам Манукян и координатор АНК Левон Зурабян.