11 Ապրիլ 2012 - 10:17 AMT
«Ժառանգությունը» կարող է վերանայել իր մասնակցությունը`ընտրությունների հանրային վերահսկողության միասնական շտաբի աշխատանքներին
Ինչպես հայտարարել է «Ժառանգության» ներկայացուցիչ Ռուբեն Հակոբյանը, իրենք կքննարկեն ընտրությունների հանրային վերահսկողության միասնական շտաբում իրենց մասնակցության հարցը, եթե իրենց նախապայմանները չկատարվեն: Շտաբի այսօրվա նիստին նա երկու առաջարկ է արել` բարեգործության անվան ներքո տրվող ընտրակաշառքների մոնիտորինգի հանձնաժողովի ձևավորում, ընտրություններին մասնակցող յուրաքանչյուր քաղաքական ուժի ցուցակի առաջին երեք համարների կողմից ընտրակեղծիքների դեմ պայքարի միջկուսակցական շտաբի ստեղծման մասին փաստաթղթի ստորագրում: Հակոբյանի առաջարկները, հատկապես երկրորդ կետը, Հակոբյանի և Լևոն Զուրաբյանի (ՀԱԿ), Վարդան Օսկանյանի (ԲՀԿ) և Հմայակ Հովհաննիսյանի միջև բուռն բանավեճի պատճառ է դարձել: Ընդ որում, ՀՅԴ ներկայացուցիչ Արմեն Ռուստամյանը և ՀԱԿ ներկայացուցիչ Լևոն Զուրաբյանը հայտարարել են, որ անհրաժեշտության դեպքում կարող են դա անել, չնայած որ չեն տեսնում դրա անհրաժեշտությունը: Հակոբյանը լքել է շտաբի նիստը` մնացած մասնակիցներին հաջող աշխատանք մաղթելով և հավելելով, որ իր կուսակցությունը շտաբի հետ հետագա աշխատանքներին մասնակցության ձևաչափը կքննարկի, եթե առաջարկներն ընդունվեն:
Հակոբյանի հեռանալուց հետո, հանձնաժողով ստեղծելու մասին նրա առաջարկն ընդունվեց, չնայած Վարդան Օսկանյանի կողմից արված որոշ վերապահումների: Մնացած մասնակիցները ընդունեցին նաև Դաշնակցության առաջարկած շտաբի ձևաչափի ու կառուցվածքի մասին փաստաթուղթը, սակայն այս առնչությամբ ևս Օսկանյանը 2 վերապահում է առաջադրել` մեկը ընտրությունների արդյունքների դատական բողոքարկման, մյուսը` ընտրությունների արդյունքների համատեղ գնահատման վերաբերյալ:
Իշխող ՀՀԿ փոխնախագահ Գալուստ Սահակյանը ապրիլի 4-ին հրաժարվել էր ստորագրել ընտրությունների հանրային վերահսկողության միասնական շտաբի ստեղծման մասին հռչակագիրը:

11 Апрель 2012 - 10:17 AMT
«Наследие» может пересмотреть свое участие в работе межпартийного штаба по борьбе с нарушениями на выборах
Как заявил представитель оппозиционной партии “Наследие” Рубен Акопян, партия обсудит свое участие в межпартийном штабе по борьбе с нарушениями на выборах, если будут выполнены их условия. На сегодняшнем заседании межпартийного штаба он сделал два предложения: создать комиссию, которая будет заниматься мониторингом подкупов под видом благотворительных акций; подписание соглашения о создании межпартийного штаба первыми тремя номерами каждой политической силы, участвующей в выборах. Предложение Акопяна, особенно второй пункт, вызвали резкую полемику в частности между Акопяном с одной стороны, Левоном Зурабяном, Варданом Осканяном и Амаяком Ованисяном – с другой, при этом представитель АРФ “Дашнакцутюн” Армен Рустамян и АНК Левон Зурабян заявили, что в случае необходимости могут это сделать, хотя и не видят в этом необходимости. Акопян покинул заседание штаба, пожелав оставшимся участникам успешной работы, добавив, что “Наследие” обсудит формат дальнейшей работы с межпартийным штабом, если их предложения будут приняты. В случае если все предложения будут приняты, “Наследие” продолжит полноценное участие в работе штаба.
После ухода Акопяна его предложение создать комиссию было принято, хотя и с некоторыми оговорками, предложенными Варданом Осканяном. Оставшиеся участники также приняли предложенный Дашнакцутюн документ о формате и структуре работы межпартийного штаба, хотя снова по предложению Осканяна были сделаны оговорки по 2 пунктам: по поводу порядка судебного обжалования результатов выборов и совместной оценки по теме итогов выборов.
Заместитель председателя правящей Республиканской партии Армении (РПА) Галуст Саакян 4 апреля отказался подписать декларацию о создании межпартийного предвыборного штаба по борьбе с нарушениями на выборах.