Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը ապրիլի 12-ին հանդիպում կունենա Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գծով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Ռոբերտ Բրադտկեի (ԱՄՆ), Ժակ Ֆորի (Ֆրանսիա) և Իգոր Պոպովի (Ռուսաստան) հետ: Ինչպես հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը, Նալբանդյանի հանդիպումը համանախագահների հետ տեղի կունենա Վարշավայում:
Վերջին անգամ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները տարածաշրջան են այցելել մարտի սկզբին: Ինչպես նշվում էր այցի արդյունքներով հրապարակված հայտարարության մեջ, «ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Ռոբերտ Բրադտկեն (ԱՄՆ), Ժակ Ֆորը (Ֆրանսիա), Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան) և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը Հայաստանի, Արցախի և Ադրբեջանի ղեկավարությունների հետ քննարկել են հումանիտար հարցեր, մասնավորապես` երկու ժողովրդների միջև շփումների հաստատման ուղղությամբ, ինչը «կնպաստի տարածաշրջանի ժողովուրդների միջև փոխըմբռնման զարգացմանը»:
Իսկ Բաքվում ամերիկյան միջնորդ Ռոբերտ Բրադտկեն ուղղակիորեն հայտարարել է, որ միջնորդները սկսել են «հումանիտար կապեր կառուցել ժողովուրդների միջև». «Սա դեռևս սկիզբն է: Համագործակցությունն այս փուլում շատ հուսադրող է»:
Հիշեցնելով, որ անցյալ տարվա դեկտեմբերին համանախագահներն այցելել էին Ադրբեջանի և Արցախի սահման` Բրադտկեն ասել է. «Մենք տեսանք, որ երկու կողմերում բնակվող մարդիկ միատեսակ խնդիրների են բախվում` ջրամատակարարում, էներգետիկ խնդիրներ: Մենք կուզենայինք ինչ-որ համագործակցություն կառուցել մարդկանց միջև, որոնք բախվում են միևնույն խնդիրներին»:

12 апреля министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян встретится с сопредседателями Минской группы ОБСЕ по урегулированию нагорно-карабахского конфликта Робертом Брадтке (США), Жаком Фором (Франция), Игорем Поповым (Россия). Как сообщает пресс-служба МИД РА, встреча Налбандяна с сопредседателями состоится в Варшаве.
В последний раз сопредседатели Минской группы ОБСЕ посещали регион в начале марта. Как отмечалось в опубликованном по итогам визита заявлении, “Роберт Брадтке (США), Жак Фор (Франция), Игорь Попов (Россия) и личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик обсуждали во время встреч с руководствами Армении, Арцаха и Азербайджана гуманитарные вопросы, в частности, вопросы установления контактов между двумя народами, что “может способствовать развитию взаимопонимания”.
А в Баку американский посредник Роберт Брадтке прямо и заявил, что посредники начали “строить гуманитарные связи между народами”: “ Это еще начало. Сотрудничество на этом этапе нас очень обнадеживает”.
Напомнив, что в декабре прошлого года сопредседатели посетили границу Азербайджана и Арцаха, Брадтке сказал: «Мы видели, что проживающие по обе стороны люди сталкиваются с одинаковыми проблемами – водоснабжение, энергетические проблемы. Мы хотели бы построить какое-либо сотрудничество между людьми, сталкивающимися с одними и теми же проблемами».