11 Ապրիլ 2012 - 13:01 AMT
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունից PanARMENIAN.Net-ին տեղեկացրեցին, որ երեկ` ապրիլի 10-ին Սանկտ Պետերբուրգի Ռուսաստանի ազգային գրադարանի ցուցասրահներից մեկում հանդիսավորությամբ բացվել է «Հայկական գրքային մշակույթ» ցուցահանդեսը նվիրված Հայ գրատպության 500-ամյակին: Սանկտ Պետերբուրգում Ռուսաստանի ազգային գրադարանի հայկական ֆոնդը պարունակում է 75 հազար գիրք, ձեռագիր, պարբերական`հայերեն և ռուսերեն լեզուներով` հրատարակված ոչ միայն Ռուսաստանի տարածքում, այլև աշխարհի տարբեր մշակութային կենտրոններում:
Սանկտ Պետերբուրգի ցուցահանդեսում ներկայացված է հայ գրատպության պատմությունը` 1623թ. Հռոմում տպագրված «Այբուբեն հայկականից» և 1668թ. Ամստերդամում տպագրված կտակարաններից, 18-19-րդ դարերում Սանկտ-Պետերբուրգում, Մոսկվայում, Աստրախանում, Շուշիում, Բաքվում, Եվրոպական մայրաքաղաքներում տպագրված գրքերից մինչև Սովետական շրջանի և Հայաստանի Հանրապետության մերօրյա հրատարակությունները:

В МИД РА сообщают, что 10 апреля в Санкт-Петербурге в одном из павильонов Национальной библиотеки России торжественно открылась выставка “Армянское книжное искусство”, посвященная 500-летию армянского книгопечатания.
Армянский фонд Национальной библиотеки России содержит около 75 тысяч книг, рукописей, газет на армянском и русском языках, которые были изданы не только на территории России, но и в самых различных культурных центрах мира.
На выставке Санкт-Петербурга представлена история армянского книгопечатания: с издания армянской азбуки в Риме в 1623 году, Библии, напечатанной в 1668 году в Амстердаме, книг, изданных в 18-19 вв. в Санкт-Петербурге, Москве, Астрахани, Шуши, Баку и некоторых европейских столицах, и по сей день.